22 lipnja 2026

nit nit

tako se kaže kada ništa nisi uradio
nit luk jeo nit luk mirisao
nit sam trčao nit sam se nešto silno vozio, ali sam zato napravio jednu baš onako umjetničku fotografiju
ne znam u šta se to računa

vozim tako i razmišljam kako sam trčao u najlepše vreme
dođeš na trku, platiš dvesta dinara ili ništa ne platiš, uzmeš broj
na nekim trkama su bile i majice
na nekima nisu
medalje ili medaljice, svakakve
bilo je organizatorima čast da im se dođe na trku
pa su se trudili
tražili sponzore

sponzor jedne trke je bila livnica, i bile su baš velike medalje
zanimljivo
često je grad domaćin bio sponzor, pa oni pokriju troškove okrepe i volontera
pored staze stajali navijači, ljubitelji trka i trčanja, slikali trkače, pa sutradan kačili albume na fejs

trčanje je jednostavno bilo - trčanje, sport, rekreacija, aktivan život, druženje
kao da niko nije razmišljao kako da na trčanju nešto zaradi
valjda je svako imao neki svoj pošten posao
nije se toliko jurilo hleba bez motike

bile i novčane nagrade
dolazila elita da trči
pa je i Gradu bilo fora kad na startu stoji ovaj i onaj što je trčo olimpijadu
i mic po mic dođosmo do toga da te trka košta kao da ideš u spa centar
bog te mazo
i tak

nekad su trčali atletičari i rekreativci, sada trče samo oni što imaju instagram
nekad su organizovali ljubitelji trčanja, sada organizuju biznismeni
zanimljivo je koliko si mogao kroz trčanje i polumaratone da uživo vidiš kako se svet menja
trenutno smo u fazi - kombinacija buvljaka i modne piste
šta li će biti za još dvadeset godina?

21 lipnja 2026

umrtvljen

leto je došlo u 10:25, kažu astronomi

otkako je na intersport sajtu rincon 4 ostao bez veličine 45 1/3 cenu su dodatno snizili na 9600, no dobra vest je da sam ih našao na Đak sport sajtu u mojoj veličini po istoj (staroj) sniženoj ceni od oko 11990.
tako da bih mogao da ih naručim
ili da sačekam da se i tu rasprodaju
možda kolega koji je kupio "tamo" bude prezadovoljan pa ih kupi i "ovamo"
... a clifton 10 su prestale da mi iskaču u oglasima :-/

šta bog želi da mi poruči?
jutros samo 1.2 km šetnje sa psom, rekoh da se pričuvam za popodne
no čim sam seo na biciklu, skontao sam da mi se gotovo nigde ne ide
da li me omamila vrućina i vlaga, nemam pojma
sve bih negde gde je sveže i hladovina ali hajde nađi pravac od 50km u hladovini, nema šanse
tako da sam se vrteo tu puteljcima u kraju kojima sam ređe prolazio, ne bih li bar nešto drukčije ubacio u takozvanu rutinu

obzirom da nisam planirao lidl, na kraju sam svratio u najpoznatiju lokalnu kafanu i kupio dve lepinje sa pretopom i jednu sa pečenjem i pretopom, pa sam usput malo čupkao i podelio sa dva psa koje uvek počastim (oni su tu u domaćinstvu i čuvaju neko seno ili štagod ali volim da ih obradujem jer su navikli samo na suh kruh) a ona sa pečenjem je završila kod lole

obzirom da nisam stavio ciklomaster moraću naknadno da u suunto app utipkam celu trasi i izračunam tačno koliko sam prešao, tipujem da je između 70 i 80km

20 lipnja 2026

sutra nam je divan dan, svetao dan

ako mislite da je leto predugo trajalo, imam utešnu vest
od sutra će dani biti sve kraći
jer je sutra najduži dan u godini
traje 28 sati
šalim se, nije najduži dan nego najduži svetao deo dana
samo što svetao deo dana nema poseban naziv, 
a tamni deo dana se uglavnom zove noć

nakon jutrošnjeg trčanja sam se izmerio 
(nakon što sam u dva navrata popio po 10 gutljaja mineralne iz lidla)
pa ako sam još uvek bio nešto malo dehidriran od sat trčkaranja po jutarnjem suncu, nije bilo nešto bitno
no vaga je pokazala 2kg manje nego što sam navikao
pa sam odmah potrčao u garmin app da prepravim težinu 

vratim se na veodvamaks, ništa, nema promena
treći dan zaredom je isti
onaj "na pola"
opet, sada nemam tu strepnju da će pasti
jer je bolje da imaš pola poena viška, nego manjka
ovo je ohoho utemeljeno 
sada bi morao da padne za ceo poen da bi mi se pomerio na niže
a ako poraste samo 0.1 poen opet će mi ga vratiti na više

elem, jutros istih 10km i opet u salomon aero glide
vidiš nisam se setio da opet uzmem hoke, da vidim da li mi one više prijaju
eh da, hoke
bio je oglas za rincon 4 i ja čekao, ne znam ni šta sam čekao
i stisnem juče da naručim kad cvrc prc štrc, više nema 45 1/3 na stanju
dok sam ja čekao, neko drugi je radio
čestitam protivniku
još su ostale clifton 10 ali one mi nisu bile toliko zanimljive

19 lipnja 2026

možda sam shvatio

popili su jednu više da bi shvatili, pevala je riblja čorba
muzičari koji piju nikad nisu znali gde je bina
bovšii maratonci koji trče nisu se setili zašto je garmin ljut
biće da je do vrućine
sunčanih dvadesetak stupnjeva nisu baš prijateljski okvir
ono nekoliko dana kada je bilo ni toplo ni hladno, oblačnjikavo, tada sam možda nekoliko puta malo efikasnije otrčao pa je krenuo da me čašćava sa veodvamaksom

onda sam dobio krila (iako nisam pio red bull) misleći da ću do jeseni postati profesionalac i pejsovati Roza Motu na sledećoj trci na 10km, uz skroman honorar, no kako je krenulo leto (zvanično od nedelje) odoše i pulsevi u vis
danas mi je vratio veodvamaks na prethodnu vrednost iako grafikon stoji tačno na pola
ali dva dana zaredom na pola, to mu dođe kao da je ispod pola
on valjda gleda trend
a trend je da bolje biti neće
jedino da krenem baš baš u ranu zoru zoru zoru
da stignem Rozu Motu Motu Motu

jutros sam treći put zaredom trčao u salomon aero glide
A EVO I ZAŠTO
prvi put sam trčao jer sam mislio da ću u njima ići brže pa da mi poraste veodvamaks
drugi put po inerciji, a nisam ni nadu o brzini odmah izgubio
treći put da zaokružim jer sam nakon 10 + 9 km hteo da poštedim mozak znojenja i upisivanja u excel pa sam otrčao 11 i dodao im 30

18 lipnja 2026

nije fer! nije fer!

e ovo je već previše
bilo mi je glupo da idem samo tamo gde je najravnije i najbolja hladovina, a opet nije bilo baš dovoljno toplo za biciklu, pa sam se otisnuo na trčanje ali malo "drukčijim" putem kojim se ređe ide

biciklom do pivare (opaaaa) pa odatle 4.5km do prevoja i istih 4.5km nazad, sa vetrom koji mi nije baš pomagao jer me je pratio uzbrdo, ali me je barem nizbrdo dovoljno hladio da mi ne bude vruće i tamo i ovamo

garmin mi je predložio 40 i nešto minuta po 5m45s i verovali ili ne bukvalno mi je toliko izašlo na kraju (prosek, minuta nešto duže) za 9km trčanja s tim da sam uzbrdo baš onako lagano kaskao da mi pulsevi ne odu u nebesa a nizbrdo sam se čak onako u nekom tempiću prijatno sjurio uživajući u osećaju da mogu bez ikakvog napora da trčim kao nekad (doduše jutros nizbrdo, hehe)

i naravno, otvorim app connect kad cvrc prc a bogami i štrc, opet za jednu tačkicu niži veodvamaks
izgleda da on raste samo kada ga ne gledam, nešto poput korova, a kada ga gledam onda ga čupam pa je sve manji
kad sagledaš, možda zvuči i logično, hehe

17 lipnja 2026

ode vlak nizvodno

jutros sam pak krenuo na trčanje sa idejom da zaustavim pad veodvamaks koji mi je garmin zlokobno predvideo i rekoh pokušaću da nađem neki sweet spot (to je onaj krem u sredini sendvič keksa/bisvita) između pristojne brzine i što nižeg pulsa pa sam pokušavao da ugađam tehniku, što mi je verovatno podiglo puls baš za tih nekoliko nepoželjnih otkucaja :-)

na kraju je ispalo ni tamo ni ovamo, niti niski pulsevi niti dobar prosek, i očekivano ona tačkica u trendu grafikona se pomerila za još mini nijansu nizbrdo.
ko želi veće, veodva ga neće

popodne sam opet u pauzi posla otišao na poludugu ili polukratku vožnju (ovisno o ambicijama - da li je čaša napola muško, ili napola žensko?) koja će ostati upamćena što sam se raspitivao kod meštana za jednu prečicu i na kraju uspeo da se prvo po asfaltu pa između nekoliko kuća pa kroz travuljagu do ušiju spustim preko brda do rekreativnog centra sa bazenima

oni se brčkaju a ja iz korova na bajku kao Tarzan na slonu, izranjanjam veličanstveno i dostojanstveno, gotovo pobednički, da ne kažem trijumfalno
da bi taj podvig ostao ovekovečen morao sam da snimim (ne celu vožnju nego samo tu prečicu) pa tako imam dopisanih čitavih 760 metara.

iskreno, na mapsima mi je delovalo da će biti barem kilometar i po, odnosno možda je to bila projekcija moje mašte, jer nešto što u startu deluje polunemoguće mora da bude duže nego što jeste

16 lipnja 2026

zima i vrućina

krenuo ujutru biciklom pa skontao da onih +17 koje sam ugledao kod kuće verovatno može da se računa kao +15 kada izađeš malo dalje iz grada, a kada dune istočni vetar to deluje kao +13 i uopšte nije komforno u pamučnoj majici koja landara na sve strane

tu sam morao da se dovijam da se dokopam kući nezamrznut
pa sam malo vijugao ovuda onuda pokušavajući da iskombinujem puteve koji mi nisu dosadni sa pravcima koji nisu na vetrometini pa sam završio vožnju u obliku luka (u smislu luk i strela) a bilo bi bolje da sam napisao odsečak i podsetio se geometrije - isečak je komad pizze a odsečak je luk bez strele :-) 

zato sam u pauzi posla dočekao +30 i zapucao tamo gde sam jutros naumio pa odustao, pa sam tako nakupio ukupnih 76km na bicikli i nula trčanja bez bicikle
onu kremu za sunčanje što sam juče uzeo u lidlu nisam ni počeo da koristim iako mi je koža na rukama i nogama kao ponjava (bez R) jer čekam da vidim sa kojom drugom kremom ću da je pomešam da bi duže trajala, i u kojoj razmeri

15 lipnja 2026

a bogami i treća

obzirom da je prošao vikend a s njim i duže vožnje, mogao sam da se nežno vratim trčanju
ali baš onako neeeežno
desetak kilometara pa sa kraja grada biciklom do lidla da se malo proluftiram
čak sam u bisagama imao i rezervnu majicu da ne idem u lidl u parkside dress code

standardna panika na kasi da li ću imati dovoljno para jer sam natrpao svašta u kolica pa sam kremu za sunčanje stavio da mi kuca poslednju, ako račun pređe 5000 da povičem STOP
no nekako upade sve u okvir, šteta što nikako da izvadim neku karticu i da prestanem da se ograničavam
sputavanje šteti lepom tenu

e popodne sam imao jednu akciju da odnesem hranu i vodu onim psima koje sam našao ispod planine, no tu imamo tri bitna detalja
1) u oba pravca sam išao neuobičajenim putićima sa makadamskim prekidima, pa sam usput naišao i na nove pulene, jednog matorog gluvog psa kojeg sam prvo nahranio a na kraju me ujeo za palac (kako ću sutra da radim masažu???), i jednu mačku koja tumara livadama, ona je dobila paštetu (onu iz lidla)
2) dva psića pod planinom nisam našao, a tražeći ih sam uspeo da se okliznem niz neki sipar pa sam tako ogulio i lakat i malkice levo koleno (voda u desnom je ostala netaknuta)
3) kladim se da je bilo nešto treće ali sam zaboravio šta - možda sam mislio na kutijicu u kojoj je ostalo dosta čvaraka i koja je nekome očigledno ispala na put, jer obzirom na materijalni status ljudi po selima i cenu tzv. duhan čvaraka, teško da je neko baš bacio. kutijica (jednokratna) mi je taman došla da upotrebim kao činiju za tog gluvog matorca a preko čvaraka sam mu istresao konzervicu (iz lidla naravno)

14 lipnja 2026

druga vožnja

juče 80, danas 95 km!
opaaaaaa
skoro 1500m uspona
krenuli prvo u akciju dohrane malih lutalica, napokon je i Lola videla moje male pulene
jaoooo kolicni su, kao miševi - reče iznenađeno
džabe slike koje govore po hiljadu reči ako ne poneseš metar i vagu
kada smo obišli šta smo imali, rekoh odoh ja u planine
već sam vozio taj krug od 90-ak km pa sam znao kako s baterijom
još sam usput iskoristio da razgovaram sa chatgpt o bosch motorima
koja kadenca troši najmanje baterije, što mi nije problem
samo reci, sve ja mogu, i da kotrljam 60 u minutu i da vrtim 100
i to ne mislim na minut nego na sat
šta ću kad sam fleksibilan

na prvom prevojčiću primetim psića
skroz nova pojavica
kuc kuc kuc, kad izađe još jedan
totalno drukčiji ali tu su zajedno
vidim da je neko prosuo šaku granula ali oni to ne jedu
izvadim dve kesice hrane za mačke, jedino to sam imao
jer na e-mtb nemam bisage kao na e-city, nego samo malu torbicu
pojavio se problem

ne možeš da prospeš u zemlju i sitne kamenčiće, ono je tečno kao gulaš
a kosili su uz bankinu, inače bi tu bio pozamašan izbor plastičnih kesa, pakovanja od smokija i čipsa, kartona, ali ovaj put N I Š T A ni na vidiku, samo samleven korov
primetim malo dalje one ogromne listove korova
ovde to zovu repušina mada bih ga ja zvao slonovo uvo
to nečemu služi, nemam pojma čemu, ljudi nešto umotaju u to
ne mislim na sarme nego nešto poput vode u kolenu
(o tome ću sutra)

otkinem list koji nije šupalj a i to je teško bilo naći jer su gusenice sve izrešetale
prospem im hranu, pa zatim vode koliko sam imao
sve su popili a ja ostao sa praznim bidonom
gde?
u podnožju uspona od 10km na kojem se vozi državno brdsko
pa genijalno
odatle dalje smo nastavili o kadenci, opsegu, potrošnji
imao sam 60% pa mi se posle samo 4.5km smanjilo na 50%
i posle nepuna tri kilometra na 40%
prvi deo je bio malo blaži, drugi čista strmina bez pauze
no obzirom da sam tada bio iznad 1000 nadmorske a valjevo je na 180, nisam brinuo
čak sam ubacio jedan dodatak uz planinski potok, eto gušta radi
zato mi je i izašlo 95km
u povratku sam malo dozirao a malo odvrtao podršku jer uvek volim da imam rezervu, da mogu malo da "divljam" na par poslednjih kupsera
uvek se isplati onaj početni napor dok štediš bateriju

i juče i danas ujutru po 3km lagane šetnje sa Vrcom pored reke
sutra bi valjalo malo potrčat

13 lipnja 2026

prva vožnja!

odlučim ja da danas odem u Lidl ali ne u ovaj moj nego u Lazarevac
naime ovde je nestalo šumećih tableta gvožđa a bio sam pobrkao da li onaj Tronic smart tag od samo 800 dinara treba da bude u ponudi od četvrtka ili ponedeljka
stignem u Lazarevac kad nema, ni gvožđa ni tagova
nakupovao neku hranu za pse rekoh ko zna na šta ću naići u povratku
kupio i burek sa mesom i jedan crni luk
kad već uživam, neka se otpuste sve hedonističke kočnice
uzeo i jedan smuti sa nalepnicom -25%
inače luk sam uzeo malo manju glavicu i izašao me je pet dinara
toliko se ubacuje u kolica kada nemaš plavi žeton
mislim pet dinara, ne glavicu luka
ovu manju

i onda sam čekao, na mesto sa pogledom
vraćao se drugim putem, pa kada sam došao na nadvožnjak od autoputa, e tu imam i onaj dupli branik da na njemu postavim švedski stol
grickam burek grickam lukac
ko bi rekao da život može da bude ovako lep
mislim da neki nisu ovoliko srećni ni dok piju kapućino u monte karlu
izašlo mi 80km, baterija se spustila na keca (1 od 5) što znači da je negde ispod 20% ali koliko tačno ispod, to ne znaš dok ne crkne skroz i krene da trepće
ovaj put bez kiše i oluje, sasvim lep izlet
nije bilo tableta gvožđa ali valjda ga u crnom luku ima bar malo
hoću reći, nisam džabe putovao

12 lipnja 2026

tuce koma tuce

ako treba prevod, jutros sam pretrčao 12.12 km tojes dvanes koma dvanes
lepo sam se osećao
fino
malo je zaladilo (burazeru) pa je bilo prijatnije nego što sam već navikao
+14 je manje od +20 ili nedajbože +23
plus ponegde hladovinica, milinica

kad sam se vratio do bicikle (3km od kuće), stisnuo stop, save, itd sve po peesu, vidim piše mi 26h odmora (potrebno) a pored veodva stoji strelica u vis
opaaaa
nakon par sekundi sat zavibrira i pojavi se obaveštenje da je sync sa garminom završena

potrčim u aplikaciju, ootvorim performance stats i voila'
nije baš da sam premašio sledeći broj ali sam negde sa xx.6 stigao na xx.8 ili čak xx.9
to je najteži deo, kada ti nakon xx.6 zaokruži na onaj broj iznad, naizgled si tamo ali ustvari nisi, tek moraš da odradiš to zaokruživanje, da ne kažem anticipaciju
pa eto, vredno odrađujem
kopam izlaz iz ovog bunara forme :-)

lokalne novine pune čitulja, na prokletijama poginula mlada planinarka tu 30km odavde, maltene komšinica, pa umro kolega planinar i trkač iz grada, pratili smo se i na stravi nekih dve-tri moje strave unazad, 40 i par godina, pa u bloku pored umrlo dete od desetak godina od tumora na mozgu, da te bog sačuva

prelistaš sve to pa ti kao bude važan veodvamaks, život je čudo

11 lipnja 2026

on bi nešto na silu, a sila neće pa neće

svakog jutra kada krenem na trčanje, gazim kao po jajima, sve mekše i sve nežnije, kao da pokušavam da ni zemlja ni noge ne primete međusobno sudaranje pri svakom koraku
onda gledam pulseve kako se sporo dižu pa ih ubeđujem da ostanu nisko
onda se promeni nagib i prc milojka ode sa 122 na 129 i tu već polako postajem ljut
gde si poš'o??? (pitam njega. pulsa.)

i tu kreće nervoza jer će prestati da mi se penje pretpostavljeni veodvamaks
ja bih svakog tjedna po jedan poen naviše
doslovno bih na istom pulsu na kojem sam trčao po šest minuta pa po pet pedeset pa po pet četrdeset, sada trebao da trčim po pet trideset ali ono neće
mislim, hoće ono ali neće puls da miruje
minira mi planove

mogo bi smršat, onda bi to išlo u tom pravcu
vidiš tek sad mi je palo na pamet
da ne treba samo čekati da se nešto promeni, nego da ga zaista i promeniš
e sad, ko će gladovat
nije fer
zašto ne može i pečenje i pljeskavice i pomesfrites i pivo a da veodva ide gore
ne može

eto i jutros, sve nekako sporo, pulsevi mic po mic odoše bliže 130 nego 120, veodva opet isti
šta reći a ne zaplakati
bar se nije pogoršao
trt

10 lipnja 2026

nije neki datum

godinu dana otkako nam je uginula jedna od dve kuje, doslovno za par sati, i čak je i veterinaru ostalo nejasno šta se dogodilo da tako odjednom zdrav pas ispusti dušu

prepodne na poslu nije bilo nešto zahtevno pa sam mogao da ostanem malo duže na bicikli i čak sam imao neku ideju da bih mogao na jednom udaljenom (25km) mestu da otrčkaram uz potočić sat vremena, no dok sam stigao do tamo već je bilo sparno, sunce se podiglo, i to trčanje bi bilo suprotno od onog zamišljenog uživanja

no svakako je i vožnja sama po sebi bila dovoljno zanimljiva
usput sam nešto sa Vešticom popričao o održavanju trake za puls i o tome zašto nešto od potrošne robe otpišemo tek tako i bezbolno dok zbog nekih stvari napravimo pravu dramu kada otkažu i dobijemo napade histerije ako treba da kupimo novi primerak

popodne sam dodao još sat vremena vožnje eto tek koliko da mi ove ruke i noge dobiju još jednu nijansu preko kolumbijske spaljene, jun je tek počeo a ja već izgledam kao da sam odvezao ceo tur d frans, biće ovo Crno Leto koliko vidim
naoblačenje već stiže, sutra opet na trčanje

09 lipnja 2026

nazad na točkove

jutros je ipak malo preteralo čak i za moj poremećeni ukus
+23 za trčanje, hmmm?
rekoh, vidim da će narednih dana doći do zahlađenja pa ću se natrčati
setio sam se da sam juče posle samo 40 minuta trčanja nakratko zastao u hladovinu da podesim kačket i nešto izdiktiram u telefon dok mi nije izvetrilo (to je ona sekretarica koja trči iza mene i zapisuje blogove) i pomislio - čoveče da li je moguće da sam već dehidrirao?

tu sednem na biciklu da odem do novopronađena dva šteneta ostavljena u šumi kod obližne banje, i primetio sam solidnu razliku u odnosu na popodnevne vožnje.
rekao bi čovek - od čega se umoriš na sat jutarnjeg trčkaranja?
no nešto se napuni u nogama, ili se nešto isprazni na neuromišićnom nivou, mogao sam pitati chatgpt i sada ovde biti pametan ali eto nisam, šta ću

da mi ne bude baš dosadno igrao sam se na dva načina
1) prošao sam malo neuobičajenim putevima, tačnije na 4 mesta sam uhvatio alternativu, što je donelo dosta zanimljivosti u odnosu idi-mi-dođi-mi
2) na makadamskim krivinama nizbrdo sam spuštao dropper za 8cm i analizirao koliko niže težište pomaže u manevrisanju i balansu i mogu reći da je razlika više nego primetna

popodne i sutra će biti oko +30 pa je moguće da ni sutra ne odem na trčanje nego iskoristim još taj dan za dve vožnje obzirom da bi po ovom suncu čak i ranojutarnja šetnja sa psom bila mučenje za oboje

08 lipnja 2026

čista desetka

ranijih godina sam svakog dana razmišljao GDE bih mogao da trčim, gde će mi biti zanimljivo, drukčije, da promenim stazu, ili smer od prethodnog puta, a ove godine mi je nekako svejedno
uopšte ne doživljavam trčanje kao putovanje, nego pustim radio na slušalice i jednim od dva pravca odem nekih 5km i nazad, totalno isključen od toga da moram biti NEGDE

ne znam šta se promenilo, valjda sam naučio napamet sve moguće puteve pa me više ne vuče istraživanje, odnosno možda me vuče da budem minimalno aktivan ali da ne zalazim predaleko izvan zone komfora da bih stenjao uz uspon od 10% pa se lomatao nazad na spustu

ili se zadovoljavam sa manje, ili mi je isparila motivacija da napravim nešto više, jer koliko god aerobika upražnjavao nekako mi se čini dovoljno za ovaj period života 
kako bilo, jutros biciklom 3km do izlaska iz grada, pa 10km trčanja kroz hladovinu
jeste magistralni put ali nije naročito prometan ovako ujutru

da ostane u znaku broja 10
u međuvremenu sam našao na sniženju i hoke clifton 10 pa ću ih naručiti ovih dana
što je zanimljivo, od tri različita dizajna, ove najlepše su snižene sa 20 na 13 hiljada, a neke belo crne i neke lgbt kolorisane drže istih 20 hiljada, totalna zbunjoza
eto da su snižene na 10 hiljada ovo bi bio savršen blog u znaku desetke ali šta ćeš

07 lipnja 2026

dan velikih planova

imao sam dve opcije, ili da odem biciklom negde poludaleko pa odatle da napravim neku kombinaciju hajka i trčanja u poluepskom maniru, ili da odem vozom ni manje ni više nego 90km od kuće i da se vratim biciklom preko planina
doduše tih 90km je autom pa pretpostavljam da je vozom nešto kraće jer tuneli dosta uštede u odnosu na serpentine 

i onda smo krenuli da raskrčujemo saksije i ostalo što stoji do žive ograde da bi mogao da priđem onim velikim merdevinama na rasklapanje, i da aku makazama skratim tu živu ogradu, tzv. šimšir, za nekih pola metra koliko izraste od oktobra do maja ili od maja do oktobra

prvo sa zemlje donja 2.5 metra, pa kada sam poravnao taj čupavi zid koji se širio unutra ka dvorištu onda sam mogao da priđem merdevinama do gornjeg tzv. krovnog dela
onaj deo do parkinga sam ošišao ranije u nedelji, i tako sam jutros završio sve, počistio, usput skratili jorgovan i jednu ogromnu granu od magnolije koja ničemu nije služila osim da mi oluk od šupe puni lišćem, dok mačor ima letvicu koja pored služi kao most da bi mogao da pređe na glavni deo magnolije gde oštri nokte i motri šta rade psi

nakon toga sam seo na trosed, podigao noge na sto, malo skrolao ponegde i ponigde, a kad sam se odmorio i posle druge činije jagoda i jedne banane ispratio pogledom sve vozove iz grada i opet otišao e-bajkom na rikaverić rajdić
da baš sve ne propadne skroz, odabrao sam malo čudan povratak između dva brdska sela kuda sam prošao možda jednom ili dvaput no ovaj put mi se sve učinilo potpuno nepoznato tako da više nisam ni u šta siguran

06 lipnja 2026

još bliže letvici

kad kupiš novi garmin on ima preko ekrana nalepnicu sa ilustracijom displeja i tu uglavnom stoji određena vrednost vo2max
kada sam kupio prvi garmin ta mi je nalepnica bila smešna
šta će uopšte garmin nekome sa ovolicnim veodva
takvom je dovoljno da pogleda na zidni sat kada izađe iz kuće, i kad se vrati
pa kaže tu sam negde trčao oko pola sata, valjda
i to je sve
ali sad svako hoće garmina

tako sam ja par godina pre korone zaradio gadnu povredu, jedva se "vratio" u formu, onda je došla korona, sve manje trka, komplikovanije putovanje, taman se to sredilo umrla je lolina mama pa nije imao ko da dežura kod kuće dok smo mi na trkama i od tada sam samo otrčao par maratona, a i to samo jer je bila 1) jednodnevna trka i 2) državno prvenstvo što znači besplatna startnina

kad si svaki vikend na trci onda te drži raspoloženje i na par treninga između pa si uvek u nekom malo korisnijem intenzitetu od pukog trčkaranja
pa se to iz godine u godinu srozavalo ka nuli
ajd ne nuli ali procenjena starost mi se sa -20 popela na samo -10 od trenutnih godina, dakle u pet godina sam omatorio 15
no evo sada sam se u godinu dana vratio za 4 poena vo2max prema gore i tu sam blizu one nalepnice sa garmina 
(otud naslov jer sam se jutros još za mrvu podigao)

jedina pozitivna stvar tog postepenog prelaska iz trka u NEtrke je bila što je svakog vikenda ostalo nešto evra viška pa sad ne moram da biram koji ću bicikl nego kupim tri, odnosno neću morati da biram koji motor nego ću moći i od toga tri

elem dopisao sam još 10km pa tako fino nastavlja da teče i ovaj lipanj, lipe mirišu na sve strane, što bi rekla anja rupel - svet je zopet mlad

05 lipnja 2026

peti šestog

prvo sam se probudio
pa sam planirao
mogu na trčanje
možda u školsko dvorište
kratka ubrzanja na pravcima pa lagano kroz krivinu
staza je između 240 i 260m ovisno koliki krug praviš
jednom davno sam razgovarao sa nastavnikom Fizičkog
pa mi je rekao da je tako moralo, i da se slaže sa mnom
da je 250m negde oko druge ili treće staze
no to je naravno nebitno

onda sam ustao pa sam nešto radio po dvorištu pa sam otišao sa kučetom da prošetam
rekoh dovoljno sam trčao ovih dana
ali sam nastavio da planiram kuda bih mogao na biciklu
čak sam dvojio (?) da li da negde na pola vožnje nešto malo negde otrčim
ali naravno nisam
to su već bila dva ALI početka u tri rečenice

onda sam se na bicikli opet zapričao sa chatgpt
ako bi se čovek probudio sam na planeti, dok su svi drugi isparili, koliki procenat ljudi bi se ubio u prvih mesec dana
bogami do svakakvih zaključaka smo došli
jedan bi komšiji napokon zapalio seno
uradio sve što je celog života hteo ali nije smeo
jedan bi otišao u park da saseče najveći hrast star hiljadu godina
eto jer kamere više ne rade

mogao bi i refren između tih poglavlja/epizoda
nešto u smislu
"na zemlji je ostao samo jedan čovek
ali je i taj jedan bio previše"

drugi bi nastavio da piše blogove ali u svesci, jer više ne bi bilo struje
treći bi obio prodavnicu bicikala i u nju premestio svoj krevet
taj sam očigledno bio ja
a obio bih i pet šop naravno
ali se tamo ne bih preselio
glavni zadatak bi bio pronaći cisternu goriva za generator, odatle dalje bi život bio pjesmica
"ceo svet je tvoj" u doslovnom smislu
ali o tome sam već pisao u prehodnom poglavlju

04 lipnja 2026

onaj što nema kupatilo

krenulo me tako da nikako da omašim kišu
juče na bicikli dvaput
lepo gledam oblake i vidim da su daleko i počne kap po kap
gledam odakle pada, oblak još nije stigao sleva a vetar mi je u leđa
utom opali grom na kilometar iza mene
krene kiša
krene pljusak
sve u minut
eto ga i oblak
sklonim se ispod petrol benzinske
čekam deset minuta, pojavi se nebo
4km od kuće, novi oblak je daleko levo
na 1km od kuće počinje kap po kap
oblak ni približno blizu
kreće pljusak
ovaj put bez groma
dođem kući sav mokar

jutros opet, kap po kap
ništa grom ništa pljusak
sat vremena kap po kap
pa se nakupilo
da me neko stalno posmatra, rekao bi da nemam tuš kod kuće
čak ni onaj vikendaški od starog bojlera ofarban u crno
svaki dan prirodno ispolivan, ispoliran
zato mi je koža ovako meka, zbog redovne hidratacije
ili hidracije, što bi rekli ovi što ih mrzi da izgovaraju duže reči

bilo kako bilo, ispolivan ili okupan, opet sam dobio istu ocenu
jeste mi juče bio vo2 bliži gornjoj nego donjoj cifri
ali nije hteo da mi promeni odmah
nego je čekao, bio oprezan, uzdržan
danas pak nisam gledao pejs, nego samo da budu niski pulsevi
pa sam gazio mekano
i iako sam opet dobio istu ocenu, broj.6, tek danas me je častio +1
dakle u pola godine mi je nakon totalnog sunovrata
(jer sam samo trčkarao i vozikao se e-bajkom)
garmin podigao vo2max nazad za 4 poena gde sam bio 2024.

03 lipnja 2026

sputanost

imaš samohendikepiranje i samosputavanje
ili dva-u-jedan
jutros sam imao malo više vremena
rekoh da promenim malo trasu
sednem na stari e-bajk i odem 16km od kuće
ni manje ni više
nisam stigao baš pod brda ali sam stigao u selo od kojeg put vodi pod brda
otprilike kao u onom vicu gde pitaju 
- jesil nekad je.. pedera, a ovaj odgovara 
- NISAM, ali sam je.. jednog koji je je.. pedera
za razliku od njega ja nisam stigao do brda nego samo do puta koji vodi do brda
eto vidiš da nije isto
ali dobar vic uvek prija

odatle sam prošetao 700-800m do vrha jednog malog uspona dok mi se noge malo otkoče od pedaliranja, i taman sam se malo razmrdao, pohvatao gps signale, spojio slušalice i pronašao internet radio, no nisam ga pošteno ni pustio jer sam pitao chatgpt da li mi je to hodanje pametno odnosno imal bolje opcije

tu on meni reče nešto, ja njemu nešto, i sad imam tri otežavajuća faktora
1) krenuo sam u starim brooks glycerin gts za koje mi je rekao da su stabiliti što mi nije potrebno no asfalt je tamo loš i rekoh ajd nek se troše
2) svaki čas sam nešto diktirao u telefon pa kasnije slušao odgovore i od toga mi je puls uvek bio za 4-5 otkucaja viši, rekoh sad će me zbog priče sa chatgpt garmin kazniti tako što će mi oduzeti malo od procene vo2max
čista ljubomora
3) oblaka je bilo dok sam bio na bicikli i vetru na +16, a čim sam krenuo da trčim udarilo je sunce i sparina i barem +20, mašalaaaaa

no vidi čuda, nakon pretrčanih 12km dobio sam još za tačkicu viši vo2, spustio mi je za par sekundi pejs na pragu, di ćeš bolje proći nego što si se nadao
nazad je na e-bajku bilo još ponajbolje jer je povratak nizvodno, ja u mokrom dresu ali vetar me osušio dok si trepnuo, ostatak dana mogu provesti u veselju

02 lipnja 2026

up, up, up!

nakon one poluprospavane noći kada sam se anksiozno budio svaki čas da ne promašim buđenje i odlazak na remote start trčanja sa frendom, noćas sam spavao kao top i probudio se naizgled_jedva ali sam već nakon doručka shvatio da sam se delimično resetovao.

biciklom 3.5km do izlaska iz grada u prirodu, pa malo glavnijim putem 5+5km out-and back 
čim sam video da su mi u prvom kilometru pulsevi ispod 120 odmah sam pretpostavio da će mi garmin podići estimated vo2max za još malo, i daaaaa, evo ga tik ispod sledeće brojke/vrednosti

sada mi preostaje samo da par sledećih trčanja zaboravim traku pa da mi sa zgloba očitava 154, ili da odem po nekom grbavom terenu ili travi, pa da me vrati dva koraka unazad :-)
sve ide u rok službe, šta ćeš
zagovnavanje vremena tek kreće pa će nas koliko vidim i Lipanj počastiti sa desetak dana hoću/neću, sunce/kiša, sitost/besparica

kad rekoh besparica, vidim da će od prekosutra u Lidlu biti nekih kačketa "nosi triput pa baci" za 4€, jedva čekam da vidim da li su uopšte upotrebljivi za trčanje pa da kupim par komada i pobacam nekoliko dotrajalih koje ne znam ni zašto još uvek čuvam

01 lipnja 2026

profesionalno, nema šta

doznam da mi je stigao frend iz dojčlanda, tu u varošicu na 20km od mene
rekoh ajd da se nađemo malo da se ispričamo sat vremena, da uklopimo neko trčkaranje
kaže on sutra (danas) ima u planu 40 minuta lagano
pfffff, nikad čuo da je plan toliko surov i nepromenljiv ali ajd
može li oko osam, pitam ja, kaže on krećem u pola osam, naći ćeš me na stazi

češkam ja glavu, kao da razgovaram sa kipčogeom
ne prepoznajem čoveka
ajd, nema veze, ja sam barem prilagodljiv
i radoznao
stignem biciklom desetak minuta ranije, vežem sajlom ispred kamere Poštanske Štedionice, i krenem da trčkaram prema pešačkoj zoni gde treba da se nađemo
dolazim na tu tačku, sat kaže 7:27
ugledam ga kako odlazi lagano kasom prema okretu

tu mi tek ništa nije bilo jasno, pozoveš goste pa odeš od kuće
kao naći ćeš me, pa dobro, naći ću te, ali ipak, kamo dobrodošlica?
stignem ga nekako, nastavimo zajedno
tu saznam da ima probleme sa kolenom, da mu je doktor zabranio da uopšte razmišlja o trčanju
i da ga je prošle godine trenirao jedan mnogo skup lokalni trener, plan programa mu je napravio preko chatgpt najverovatnije, odštampao i naplatio, a svaka konsultacija se dodatno naplaćuje
vidim ja da sam promašio profesiju

i sada ga trenira drugi trener, uspeo je da pretrči 10km u komadu (ranije je trčao maratone) i čak spušta pejs ispod šest minuta
suncetižarko
i tako, pričao ja sa novonastalim profesionalcem, bila mi je čast da smo se družili, a dotakli smo i par zanimljivih tema
sve skupa je sa onim mojim neplaniranim zagrevanjem ispalo 7km
gluplji početak meseca nisam mogao da zamislim
nakon 20km na tamo, u povratku još 22km nazad biciklom i to je bilo to