17 studenoga 2020
kako nisam primetio?
16 studenoga 2020
odneli strini lekove
15 studenoga 2020
hamartia
mnogo me zabavlja guglov prevod wiki rečnika, moram ipak ispraviti najsmešnije delove:
"Hamartiju, koja se odnosi na dramsku književnost, prvi je upotrijebio Aristotel u svojoj Poetici. U tragedijama, hamartia obično podrazumijeva pogreške ili tragične mane protagoniste, koje dovode do niza zapleta, koji kulminiralju u preokret iz srećnog kraja do katastrofe.
Ono što se kvalificira kao pogreška ili propust može sadržavati pogreške uslijed neznanja, pogreške u proceni, usled manjka karaktera, ili zloporabe. Spektar značenja izazvao je raspravu među kritičarima i znanstvenicima te različita tumačenja dramatičara."
14 studenoga 2020
čarobnjak debil
naprotiv!
pa ništa, umesto da sam strčao "svojim" brzinama, ja sam se kao odmarao...
naravno, svako je general posle bitke i ako bih sutra opet krenuo na isti izlet, jedino bih debelim slovima podvukao u spisku PONESI RUKAVICE
13 studenoga 2020
dan odmora petak trinaesti i 13km trčanja
a kod mene dan odmora uvek ispadne kao radna akcija
ajmo do tamo, pa onda da ispitamo onaj put, pa onda...
uglavnom ušli u slepi kolosek kod Manastira Ribnica
stali da popričamo sa čovekom na traktoru
umešao se monah (!)
blać truć pola sata
kaže Lola, zna li ovaj hipster o čemu priča?
ček da vidim, samo ti mazi tog kera i prepusti meni navigaciju.
na kraju, traktorista nam sve objasnio.
a monah nam rekao da ga zapratimo na fejsu.
kao postoji pejdž od manastira (!?)
i sve bez skidanja crnih naočara.
jer samozatajnost, integritet, epitet.
aj doviđenja, ajd bog vam pomogao.
i fakat pronađosmo put kroz šumu.
jer dan odmora, rekoh.
ako nema 500 metara visinske razlike, kao da ga nije bilo.
pop rekao da kroz šumu može da se trči.
nije mu šef šapnuo da su daždevnjaci izmileli.
pa smo ipak polako prošetali.
da ne nagazimo kojeg.
ne jer gleda onaj odozgore, nego što da zgazim debila brate.
(ostatak slika imate na fejsu, bilo na mom profilu ili na pejdžu od bloga)

sad više nemam pojma šta mi je ostalo, jedna desna očigledno, i biće da je i Lolina desna, pa će nekog sledećeg dana svoj par dobiti neko sa najposebnijim potrebama, ko ima dve desne noge i pritom jednu br 40 a drugu br 45, znači nikad se niko na svetu nije setio da i takvom nekom ostavi obuću pred zimu, treba nas uramiti i okačiti u muzej madam tiso

godišnji odmor
te se ovo čudo moglo oprati pre vraćanja u auto)
prateći profil nadmorske visine sa treninga vidim da sam krenuo uz nasip na nekih 69-70m nadmorske a završio na 74m što znači da sam čak malo i fulao procenu jer sam u nekom trenutku rekao Loli kako se reka spusti SIGURNO BAREM PAR METARA misleći 2m na 20km ali eto spusti se 5m na 15km recimo.
(napisao sam 15 a ne 14 jer reka ide dosta okolo, ja sam trčao unutrašnjom stazom, a kad pogledam koliko je široka verovatno sam i u ovoj proceni bio jako škrt, ko zna koliko bi to bilo drugom obalom - koja je doduše močvara pa neću nikada ni saznati)
12 studenoga 2020
inspiracija
11 studenoga 2020
neobičan datum
foggy sreda
10 studenoga 2020
stormy utorak
srećom nije grizzly.
Ali ja sam grizzly, maj nejm iz grizzly, saša grizzly.
Čekaj sad, u čemu je poenta ići iz grada (u kojem je tek onako oblačno, eventualno malo rosulje) negde na 1000m nadmorske i uleteti u oblake tj maglu, gde se prs' pred nosom ne vidi? Nema smisla, eto u čemu je smisao svega. Naći smisao. Čak i kada ga nema tamo gde ga nema. Naći ga tamo gde ga ima. Mislim, gde drugde ga i naći, jel?
evo me na 9km od mosta, sad mi je sve nizbrdo
evo me na 7.5km od mosta sad će sve biti nizbrdo požuriću
09 studenoga 2020
stormy ponedeljak
08 studenoga 2020
izvangalerijski prostor
naravno u prvom delu ekskurzije smo imali dosta uspona a ja sam nosio jedan od ona dva nova ranca što sam uzeo "za poene" tj za đabe, i mogu reći da sam oduševljen. tisuću pregrada, mekih i lepih, fino oblikovani kaiševi da mi ne spadaju sa ovih kvrgavo sraslih ključnih kostiju. nešto manje sam oduševljen rezultatom, imao sam i boljih polumaratona u životu. nakon što me uopšte nije bilo na prvoj strani rang liste morao sam da filtriram plasman po kategorijama da bih SE ugledao i naravno tamo sam bio 16/16, je8iga mora neko i zadnji da bude pa zašto ne baš ja, heh. koji kilometar uspona gore ili dole, koga briga. idemo dalje, next stop Virtual Madrid, 15.11.2020.
07 studenoga 2020
istanbul, ne konstantinopolj
06 studenoga 2020
anti egzi bi cionizam
dva i dva jednako dva
05 studenoga 2020
počela je kiša A EVO I ŠTA JE PADALO S NJOM
jutros mi je ideja bila 10x400(200) što na papiru ne zvuči teško, a ne bi trebalo da boli ni na
stazi. eh, ali. staza je zaboravila svoje poreklo šljake pa otprilike na polovini kruga izgleda kao najobičniji makadamski seoski put, malo kamenčića malo busena trave i uopšte "nema čega nema". pa odaberi neke odgovarajuće patike. odabrao Minimus. eh, ali. ajd ti sad u Minimus trči po gradu 2km do stadiona. 6'30" po kilometru deluje 20% teže nego 20% veća brzina u normalnim patikama. trup trup. kao bos. kišica rominja. šljap šljap. za mnom ulični ker kao podrška.
400tki je takva da nema razlike između papuča patika sprinterica ili opanaka. nikad nisam otrčao vidovdansku trku u Brčkom u opancima, a planirao sam godinama. možda otrčim 10x400 na stadionu jednom. samo treba kupiti pola broja veće, i ubaciti dobre tanke anatomske uloške, da ne bih odrao kožu sa metatarzalnog svoda.
pa pejs. na internetsima imaš brdo filozofije na temu određivanja najboljeg ritma, dodaj pola
min/km na ovo, oduzmi 15s/km od onoga, da te bog sačuva. kao da vozim biciklu pa na
ciklomasteru gađam brzinu u svaku decimalu. brate ako nemaš osećaj da tako možeš da isteraš svaki krug do kraja, i da nakon minut kaskanja možeš opet i tako desetak puta, neće te nijedan digitron spasiti jada.
otrčao 5 puta u pravom smeru kao na mitinzima što trče, pa onda 5 puta u smeru kazaljke.
prvo mi je garmin pokazivao 400m krug, a kad sam išao sa levom rukom spolja, ispadalo mi
je po 420m. (???????) ako mi spoljnja šaka putuje nekih 60-70cm dalje od centra igrališta tj
stadionskog kruga, pa x2 pa xPi = trebalo bi da izađe na nekih 4m po krugu ali nikako na 20m.
pogledaću na kompjuteru kad uvećam, gde je to gps signal "bacao" u daljinu. vremena su mi
svakako bila slična, čitaj nikakva nakon onog teškog brdskog trčanja juče i na ovim uspavanim pokislim nogama jutros. vrteo sam se oko 96-97" a zadnju sam otrčao 92", pa sam se na kraju pitao zašto sam baš svih 9 pre nje prespavao. biće da smo se preodavno družili, 400tke i ja, pa smo se malo zaboravili.
i tako je prošla prva proba deonica, u najglupljem mogućem terminu. odmah posle brda,
pa odmah čim je počela kiša, pa posle doručka i po, pa posle zagrevanja na 9 km/h, pa po
izrovanom stadionu. tek koliko kao dokaz da uvek možeš sve, samo ako dovoljno jako poželiš.
a jel znate koji je OPET šlag na torti. sat je nešto razmišljao razmišljao pa mi nakon mesec
dana savetovanja "trči nešto jače" napisao STATUS TRENIRANJA - NEPRODUKTIVAN. fakat lažu internetsi da su 400tke dobar trening. garmin kaže "džaba ste krečili". važno je da se obojica dobro zabavljamo, biće ovo duga zima i inspirativna saradnja.
04 studenoga 2020
belo belo celo selo čisti belo
03 studenoga 2020
pametnom dosta
02 studenoga 2020
lažni profil
01 studenoga 2020
boranja, planina, ne boranija, samo boranja, james boranja
moj nazovi "pejs" je bio ono što sam pre još desetak godina kreativno nazvao "s rukama u džepovima" tako da se niko nije umorio, premorio, nažuljao, sve je išlo prilično glatko i po satnici. ispalili smo stotinak slika, to imate u statusu na fejsu, nekoliko videa, to imate u fb story-jima, statistike i putanje imate na stravi, ili na garminu koji i tamo imate profil. jedva čekam sutra da proverim koliko će mi ovaj osećaj "nisam se nešto umorio" potrajati jer mi je prosto nemoguće da noge ne osete 3.5 sata trčanja kao aktivni odmor nakon polumaratona :-)
EDIT
totalna telepatija je ipak zakazala jer je igrom slučaja i bez ikakvog dogovora istog jutra Vlajko krenuo sa drugom iz Loznice na transverzalu do Jablanika, i koliko vidim sa Strave prošli su od Crnog vrha (boranja) do Mačkovog kamena samo sat pre nas, to bi bilo više nego nezapamćeno iznenađenje od susreta!
možda da nismo pokušavali da se probijemo do Radaljskog jezera što nam je i bila originalna ideja, no mi smo na pola puta odustali zbog blata i previše lišća (bilo je rizično i voziti biciklu i trčati niz onako oštar spust), pa smo zbog toga izašli u šumu na Crni vrh sat kasnije, tačno onoliko za koliko su Vlada i Branko prošli ispred...
pametniji popušta
Na kraju je sat popustio i ostao ćutke na mom wočnom zglobu dok sam ja trčao, takođe ćutke jer mi nekoliko stvari baš i nije bilo po meri. Odmah sam primetio da su mi pulsevi nešto niži, poput zadnjeg maratona u Ljubljani, s tim da ovaj put nisam pokušavao da "pojačam" nego sam te pulseve ispravnije očitao kao da zaista i jesam neodmoran, nedospavan, ne-nešto-treće. Osećao sam se u zoni komfora za polumaraton negde oko 140, 138 mi je bilo očigledno sandbaggin'-ženje, a kada me je kombinacija čeonog vetra i blagog uspona poterala na 143-145 odmah sam osećao da je to previše i da će mi nakon par minuta doći ona drvenost u nogama koja govori "uspori pod hitno, inače puče mače pa će da plače kao pače".
No dobro, brzine čak i sa tim utroškom kiseonika nisu bile loše. Ipak je drugo kad srce razvozi gorivo sa 10% više kapaciteta, a i disanje mi je bilo onako dosta opušteno. Malo sam se vrteo oko 4'40'' pa su naišla dva jača kupsera u sredini i tu sam nekako držao prosek oko 4'50'' da bih na kraju opet malo ubrzao, i osim pulseva tu se pojavio PRVI PROBLEM.
Već na prvoj trećini odlaska (3 x 3.5km = 10.5km) mi je sat pokazao 3.43km što mi uopšte nije bilo pravo jer tih 70m mi je nekih 20-ak sekundi, i ako se tako nastavi ladno će me častiti dva minuta do kraja, odnosno 400 metara. Svašta. (kasnije se ispostavilo da nije lepo pohvatao satelite i da mi je malo po vrhu brda skraćivao krivine, kao da sam helikopterom sekao).
Taj trend se nastavio do kraja, i kada sam došao do tačke do koje sam najmanje par stotina puta izmerio 10.55km, što satovima što telefonima što ciklomasterima, falilo mi je više od 100m!!! Obično bih samo okrenuo nazad i rekao sebi "sat greši" no prijavio sam Virtual NY i morao da imam na satu dužinu bar malo iznad 21.1km, za svaki slučaj, pa sam protrčao dalje. Kad sam se vratio na zvanični Okret, već sam dakle pretrčao 10.75km (100m dalje i 100m nazad), a sat je pokazivao okruglih 50', dakle idem ritmom za 1h40', kao kad naručiš "produženi espresso".
Povratak je išao lakše, malo nizvodno malo vetra u leđa, vrteo sam se bliže 4'30'' nego 4'40'' i na mestima čak zaboravljao da trčim koliko mi je delovalo da mi je napor u nogama manji, no ostatak tela je itekako radio pa su mi pulsevi bili skroz isti i kad god bih pokušao da dodatno ubrzam nailazio sam na istu onu "rampu" koja mi je govorila "ne glupiraj se, pu'ćeš!".
Cirkus je imao i drugo poluvreme. Dakle na okretu sam produžio, nadoknadio sve što mi je GPS skraćivao, i dolazim na cilj tj tačku odakle sam krenuo i vidim šta - vidim 19.93km, te nastavljam još skoro DVESTA METARA dalje ka kući, zbog je8enog NYCM virtuala, sav nadr-kan i iznerviran ali sa smeškom na usnama, jače su ove noge od pola kilometra gratisa!
Iskreno sam sve nade polagao da će mi Strava sve nadoknaditi u onoj opciji "correct distance" no nakon što sam istovario fajl i seo za kompjuter, umesto 21.110 mi se pojavilo 21.200 i to je sve, prosek mi se sa 4'40'' spustio na 4'39'' i dalje odatle sam samo mogao da plačem. Po mom obračunu dodao sam 200+200m pa ukupnih 1h38 daju prosek od 4'34''/km što je naravno dosta bolje i gotovo vredno ponosa po ovako buđavom danu. Ne Ma Ve Ze, više sreće u sledećem izvlačenju, test odrađen, a čak sam i brži nego na polumaratonu u Čačku pre mesec dana što je samo po sebi fenomen.
Iako u mom slučaju svet bez trkâ teče sličnim tokom kao i onaj sa polumaratonima iz vikenda u vikend, ovaj deo iz jedne priče može da se primeni na sve pa čak i na neku aktivnost koja višom silom izostaje, jer vidim da se mnogi maratonci osećaju besciljno ovako bez maratona na koje smo navikli. "Nemam gde da smestim onaj deo duše koji sam davala njemu. Taj deo se pretvorio u avet, luta po ledenom gradu, razgovara sa ulicama i klupama, grebe po zidovima sobe i doziva ga, a njegov glas putuje večno, jer nema mesta gde bi se skrasio, gde bi se sklupčao, zaspao i smirio."
Maratoni nas dozivaju, njihovi datumi kao rupe u kalendaru slute na neko trajnije zlo, škripe noktima kao po školskoj tabli, blog koji sam započeo sinoć a završavam jutros je full u znaku noći veštica koja je uveliko prošla jer naše jutro je tamo u Amerikama tek ponoć. Ta noć PRETHODI 31. oktobru što znači da su svi koji su sinoć kačili slike sa maskama i vampirskim zubima zakasnili nekih 18 sati, ujutru su videli slike iz amerike pa pola dana kasnije podigli nogu na kovanje kao žaba iz izreke, bože koliko je ovaj svet glup i površan.
Nedelja je pak dan za izlet, vozdra raja!



























