09 srpnja 2019
kiša je kiša
jutarnja logika mi je bila da je bolje nešto malo otrčkarati jer je najavljen mokar ostatak dana, pa da se ne umokrim baš previše popodne, da deo pretrčim što ranije i stavim ga u banku da raste
probudio sam se polupokošen no hemija je učinila svoje, malo više kofeina i malo manje nutrijenata i već sam nekako promrdao
vlage je bilo za izvoz pa je i mršavih +23 imalo neki tropski dah, oznojio sam se više nego na +40 odnosno stoput više sam na majici vratio nego u vrelo podne a znojio sam se verovatno pet puta manje no ništa nije isparilo
popodne sam shvatio da kiše neće biti, a jutarnji futing mi je imao takvo dejstvo na noge da sam nakon par sati odmora od posla shvatio da mi to drugo trčanje uopšte neće teško pasti
bez previše probiranja otrčao sam jedan od najuobičajenijih krugova tu po lokalnom brdu, relativno neprometnim putevima a delom i kroz totalnu pustoš
ko bi rekao da na samo par kilometara od grada možeš naći "bespuće", što je naravno samo igranje rečima jer kud god sam makar i samo jednom prošao, proputovao, za mnom je ostao "put", dakle bespuće može biti samo ono što nikada nisi ni video
kao što i klisuru reke Gradac zovemo "kanjon", nije loše tako se povremeno gađati velikim rečima, zvuči ono kul - kulije - prekul
proveravajući da li su moji brojevi još uvek na lageru, spazio sam da je ženski model Noosa FF na još većem sniženju od muškog, a čak i na ovu cenu od 46€ može da se dobije dodatnih 10% sniženja ako se uzme njihova kartica (na balkanu niko ne zaradi toliko za minut, a toliko traje procedura) pa sam brže bolje ovo slikao i poslao u viber grupu lokalnih trkača gde dogovaramo zajednička trčanja i razmenjujemo recepte za kolače
počeo sam da pored ova tri para razmišljam o kupovini još jednog, jer su jedne već prešle 800km a druge 400km, što znači da će do oktobra već 2/3 kontigenta otići u kantu
08 srpnja 2019
pet petnaest
još uvek se ne osećam "na sto posto" ali čim sam nakon 500m video da mi je prosek prvog kilometra oko 5'30'' i da mi to deluje više nego lako, shvatio sam da je konačno došao i taj dan kada ću moći "normalno" da trčim
4.5km uz reku tojest malo manje, što sam nadoknadio krivudanjem oko reke po brani pa sam uz malo duži povratak namakao na 9km što naravno ničemu ne služi jer mi je svaki drugi trening 7.3 ili 9.6km
no nekad mi dođe tako da zaokružim, a zašto i kako do toga dođe, što bi reklo sklonište tko to može znati (samo neki šofer ljut što me prstom prati)
na kraju je ispao prosek iz naslova mada nisam nigde finiširao niti se bacao "u crveno", prosto sam otrčao ono što sam pre dosta godina nazvao Tempić i što su mnogi sa bloga usvojili u svoje trkačke rečnike
obzirom da se vreme nakratko pogoršava, pokušaću popodne da otrčim još jedan malo ambiciozniji trening, s tim da je tu ključna reč MALO pošto ne zamišljam ništa jače od uobičajenog julskog trčanja, eventualno malo duže ali opet MALO, ovo jutros je već bio dovoljan pomak da bih ceo dan zapamtio po dobrom
u međuvremenu sam na google kartama uneo lokaciju Plavi Most i dodao par sličica što mi je kao lokalnom vodiču google odmah prihvatio, ne znam sad da li ćemo moći tamo da se tagujemo ili šta? hohoho.
07 srpnja 2019
mali krug
Oko manjeg od 7-8km nacrtam veći od 12-15km pa vidim kako su mi se ambicije skupile od jutra do popodneva kao kad ubaciš vuneni džemper u veš mašinu na 90 stepeni.
Da, manje kašljem, da, još uvek osetim blagu drhtavicu u celom telu nakon svakog intenzivnijeg napora, da, deluje da mi je iz dana u dan sve lakše da trčim (to jest ne *deluje* nego su pauze sve kraće ili ih nema i više ne postoje nesavladive uzbrdice zbog slabosti u butinama), i opet da, nisam još ni na 90% a kamoli na 100% normalnog zdravog osećaja i svaki napredak može da bude samo korak napred nakon čega usledi pola koraka unazad i cvrc.
No juče sam na kraju dana ipak bio zadovoljan.
Nešto što je ranije bilo samo par minuta igre pre par dana je postao Trening iz snova, onaj famozni kilometar koji sam kroz ubrzanja otrčao kao u najboljim danima, pa samo malo sporije.
Shodno tome svestan sam da čak i ono čime sam nezadovoljan i smatram ga mizernim i sramotnim, uopšte nije mačiji kašalj za nekog ko još uvek vuče tragove bolesti, pa i tih 9+7=16km znače da bih tako "jadnim" kilometražama za mesec dana nakupio 16x31=496km što je na ovim temperaturama više nego dovoljno i za ambicioznog elitnog atletičara, jer usput dosta pređem i na bicikli.
Apetit mi se smanjio sâm od sebe, traži mi se tečnija hrana, manje voće a više povrće tj razne salate, a sve slatko me već mesec dana stravično odbija.
Juče sam sebe naterao da pojedem proteinsku pločicu koju sam dobio na nekoj trci i koliko god sve to bilo sa nekim specijalnim vrstama šećera u minimalnim količinama, opet sam je izdrobio i pomešao sa jogurtom i nekim anti-slatkim dronjcima ne bih li je maksimalno razblažio.
Već mi je postalo uobičajeno da za užinu skuvam kafu i uz to pojedem nešto sira ili kuvano jaje ili nešto ribe/mesa, a ništa od ugljenih hidrata od kojih mi samo šećer kljokne ispod nule kada je za to najgori trenutak.
Juče sam u šorcu od 200g i sa telefonom od 150g (tako sam stao na vagu) imao 66.6kg što je eto napokon bliže 66 nego 68 pa mi se kad ozdravim možda i koraci produže, ipak će nogama biti lakše da odbace manji teret.
06 srpnja 2019
napokon
eto malo misaone gimnastike za subotnje podne
nakon onog kratkog ali neobičnog jutarnjeg trčanja koje sam već opisao, popodne sam otišao biciklom pony (što je Milijana gony) na drugi kraj grada i prvi put od početka kašljucanja otrčao sve uzbrdice bez metra hodanja, sekunde zastajanja, i trunke kolebanja
TO JE TO
gore na vrhu uspona je neko na vrhu manastirskih stepenica ostavio flašu naopačke, ne znam šta taj gest treba da znači ali ja sam slikao za svaki slučaj, ako neko bude pravio hajku na sektaše da mu pošaljem još dokaznog materijala
e sad, pazi sad
jutros sam otrčao mrtvačkih 9km uz/niz reku i nisam znao da li se onaj pomak od juče predomislio ili sam samo malo umoran
ne gajim neke velike nade u popodne, ali kako god mi bude moram biti zadovoljan
naravno da mi je premalo sat vremena u prirodi pa ću opet iskombinovati neko udaljenije trčanje na koje ću otići biciklom
sledi priča o žutim biciklama
nekad napišem pony a nekad siti bajk (što je druga krajnost od gladni bajk) jer se radi o kontrašu oblika pony ali sa točkovima 26'', na kojem sam navario cev da izgleda kao muška a ne bapska bicikla
u originalu je bila valjda plavozelena, ali sam je kasnije prefarbao u žuto
"ona tvoja bicikla, četkom farbana" zezao me pre neki dan stručnjak koji ima radionicu i kad ofarba auto izađe lep i gladak kao iz fabrike
zbog toga sam pre mesec dana još jednu od silnih ponyka koje tu ukrašavaju dvorište prefarbao takođe u žuto, s tim da sam nakon četke neke delove udario sprejom u Drukčije Žutu pa se dobila bikolor majstorija
i sad mi je ostalo spreja i mislim da ću i onaj lošiji od dva MTB-a da malo našarenim i da neke delove prekomandujem iz tamno plave u tu neku Drugu Žutu
nekad smo govorili osvežavanje a sada kažu orošavanje, e pa eto OROSIĆU biciklu žutom
05 srpnja 2019
svaki dan rođendan
naime danas bi nekom bio rođendan pa je običaj da se ostavi cveće i tako.
naravno da nisam trčao po groblju, nego samo do nekog sporednog ulaza gde sam privremeno zaustavio snimanje treninga.
rekoh treninga zato što mi je ničim izazvana na um tresnula ideja da možda mogu da pokušam neka kratka ubrzanjca.
pred kraj.
i kad mi je na telefonu pisalo 4.9km nisam ni pokušavao da ubodem tačno 5.0 jer mi je svejedno, i odmah sam započeo ubrzanja od po 15 dvokoraka.
nakon toga lagani deo od 10-12-15 dvokoraka, već prema inspiraciji ili prema rasporedu raskrsnica odnosno pešačkih prelaza.
praktično mi je ceo taj kilometar blago uzvodno ali bez obzira na to lepo sam trčao i bez previše zapinjanja, onako tečno.
ili je bolje reći glatko.
nisam poneo traku za merenje pulsa pa sam par puta bacio oko na telefon, negde na trećini mi je prosek tog šestog kilometra bio 4'14''/km, na dve trećine je zbog ulice koja je izraženije uzbrdo spao na 4'19'' ali sam do kraja malo pružio korak i popravio prosek na sasvim prihvatljivih 4'12''/km.
kada bih mogao tako deset kilometara, bio bih zadovoljan, haha, no bez obzira na nemoguće ambicije nešto će se morati popraviti jednom kad ozdravim.
srećom se nisam nijednom zakašljao za vreme tog poslednjeg kilometra.
na 200m od kuće, kad sam primetio da mi se merač okrenuo na 6.0km sam nakratko zastao u hladu nekog četinara da se istegnem i malo izduvam, da ne ulazim u kuću znojav i vreo.
nakon nekoliko minuta trijumfalnog samozadovoljstva mogao sam mirno da otrčkaram još taj minut i da pozovem pse da me terapeutski oližu od glave do pete.
pre nego što sam potrčao, negde pred kraj istezanja, primetio sam da mi noge dršću kao prutići, s tim da to sigurno nije od napora (jer sam mogao i jače) nego od nekog nervnog nadražaja ili manjka istog, pa je nemoguće kontrolisati mišiće kojima je prehlada oduzela dotok energije i koordinacije.
na kraju će još ispasti da je sve ovo bio neki virus.
kako god, sve je izašlo na mizernih 6.2km što ostavlja nadu da će mi popodne/predveče biti još bolje, i da ću za 15 dana ipak biti sposoban za taj famozni noćni polumaraton, makar ga i dva sata trčao ali samo neka ga otrčkaram, kad sam već uplatio startninu.
blog je opet ispao nemaštovito tehnički ali ni blizu suvoparan kao murakamijev.
04 srpnja 2019
danas nam je divan dan
zato jutros nisam ni hteo na trčanje, da dadnem sebi pola dana odmora od onog turbo izletovanja juče, i da se malo pripremim za novu rundu borbe s tim negativnim emocijama
odvrteo sam sat i malko biciklom u cik zore koliko da se noge promasiraju same od sebe, pa pomoz bože da to pomogne
popodne ću videti šta i kako, odakle dokle i preko kojeg brda, a tradicionalno ću završiti trčanje na nekom strateškom mestu na par km od grada, gde ću ostaviti biciklu i gde u blizini postoji dobra klupa u hladovini za recovery pivce
03 srpnja 2019
još dva dana
no zato su noge u haosu
u utorak sam otrčao 6km uz reku, prva 3km mrtvački pa malo istezanja pa druga 3km povratka u nekoj progresiji gde stigoh na 5'/km
popodne sam možda malo preterao obzirom da nisam 100% zdrav, pa sam zapucao (opet popodne) biciklom 15km uzvodno da bih otrčao na nekom drugom neuobičajenijem mestu
nakon 2km asfaltom sam skrenuo u šumu ALI
pazi, ništa nije nemoguće, ali nekad nije baš ni moguće
tim puteljkom, kuda sam 2x ustrčao, tekla je bujica i iskopala kanale pola metra duboke
uspon je na mestima 20% što nije baš fina podloga za bronhitis
PLUS
na svakih 5m je bila raširena velika paukova mreža od kraja do kraja
upao sam u paučije carstvo, doslovno
odbrao sam neku granu i nosio je 2m pred sobom i tako skidao te paučine, da bih nekako došao do vrha uspona i povratka na asfalt
čak i tako su me noge bolele (kvadricepsi), pri laganom pešačenju uzbrdo
a zaradio sam i dosta ujeda nekih čudnih boja i oblika, što mi alergiji baš i nije po volji
no dobro...
gore sam nekako izbio na asfalt, otrčkao još 2km uzbrdo lagano po 7.5 minuta, i kroz neke druge paučine se spustio zadnja 3km do bicikle
bio sam svestan da je to izlet a ne trening, i da mi je nakon dana od 9+11km trčanja trebala ovakva pauzica
pa je ispalo 6+5km trčanja što na mesečnom nivou recimo izađe 330km mesečno, pa vidi, čak ni to nije uopšte "malo" a ja osim u grudi bolestan i u glavu pa sam nezadovoljan
zato sam danas opet prelomio da ne trčim 2x nego samo jednom, pa je i to ispalo preambiciozno jer sam deseti dan zaredom zaboravio da mi nešto fali
ujutru 20km biciklom i popodne 24+24km biciklom do jednog podplaninskog sela, sa pokušajem trčanja od sat - sat i po, što je na kraju opet izašlo na 10km trčanja i 5km pešačenja uz neke jako strme puteljke
otkrio sam jednu novu prečicu, zatvorio krug koji sam želeo, usput proveo 6 sati na vazduhu i deluje mi da malo manje kašljem
01 srpnja 2019
krematorijum
svideli su mi se ti kružići, nisam baš tuda trčao (naravno) jer je daleko od kuće, a jedini put kada sam tuda prošao je bio pre nekoliko zima kada je za mnom krenuo neki pas i pratio me čitav krug od 30-ak kilometara
obzirom na bronhitis svako trčanje mi je duplo teže a ovih +32 dođu samo kao dodatna prepreka
nadam se da ću uskoro iskašljati sve što imam, jes neprijatno kad usred trčanja krene ono golicanje i nekad mi treba pola minuta krkljanja da poteram kuglicu vanka
nekad izleti kao kliker a nekad kao nekoliko malih zelenih zrna pirinča
nisam stiskao stop/start pa je to sve ušlo u prosek, dva kašljanja po kilometru, a po zelenim markacijama koje sam ostavio lako bi me našao svaki pas, ne samo tragač
negoooo, zanimljiv je taj osećaj koji se tako lako i brzo promeni
prvo trčanje u ovom reonu mi je bilo oko 4km i nazad jer nisam našao željenu prečicu, drugi put sam našao prelaz na onaj okolniji put pa je valjda bilo 9km s tim da sam par uzbrdica prehodao zbog kašlja i straha da ću proširiti bolest na pluća, a ovaj treći put sam napravio jedan malkice veći krug koji bi izašao 11km ali sam biciklu vezao na drugom mestu pa je izašlo 10km
u sredini, baš taj krak koji spaja desnu i levu varijantu, imao sam kilometar oštrog uspona ali sam ovaj put sve pretrčao, zadivljen kolika je razlika između dana kada si 30% bolestan i drugog kada si za "samo" 20% onesposobljen
kako je sve bliže kada si zdrav! uskliknuo sam u sebi
no već posle 5-og kilometra sam shvatio da ipak nisam *skroz* zdrav
nekako sam se ipak dovukao nazad do bicikle a kotrljanje onih 10km nazad uzvodno mi je delovalo duplo duže
videćemo šta će sutra biti
ni za kakvo "treniranje" nisam ni polusposoban, pa ću nastaviti sa ovakvim izletima dok ne ozdravim
nema nikakvih trka na vidiku do 20.07., to je valjda dovoljno za ozdravljenje
30 lipnja 2019
anti plan
Imam ove dane, jednom mesečno, kada mi dođe da stavljam velika slova i da izgledam kao fino vaspitano dete.
A ne neko razmaženo derište.
Pre neki dan sam razmišljao o tome kako neke reči sa tim sufiksom dobijaju pežorativno značenje, derište, kučište, dok druge stare reči imaju skroz drugu ulogu, ognjište, svratište, gradilište.
Jutros nisam nigde prohodao na trčanju iz prostog razloga što sam išao po ravnjikavom asfaltu i tako čitavih 6km, a zanimljivost jedina može biti što sam uspeo da udenem tačno u 36 minuta iako su mi noge bile skroz van kontrole i volje za savijanjem.
U međuvremenu sam uzeo da pišem nešto za fejs pa sam se predomislio i to će na kraju završiti ovde na blogu:
nedelja
odlazim biciklom do pijace, tamo vezujem zadnji točak za ogradu mosta i nastavljam na trčanje
malo uz Gradac malo niz Gradac, koliko da se razbudim
vraćam se na most, preko moje bicikle Lola vezala svoju i otišla po paradajz
dolazi komšija, šalimo se kako sam ja tu čuvar parkinga bicikli, kaže pričuvaj i moju dok kupim jaja
vraća se Lola, kažem brt sad ne mogu da odem, ovaj ludak nije vezao svoju biciklu nego mi je ostavio ovako na čuvanje
ona kaže sretoh ti Strinu, nagazila me u gužvi kao slučajno i crče od smeha, a okrenula glavu da je ne prepoznam
neko vreme čeprkam po sajli ali od 000 do 999 ima okruglo hiljadu kombinacija a za 1000 sekundi će me još neko i uhapsiti pre nego što objasnim da samo hoću da mu vežem biciklu
Lola trči do česme ispred crkve da opere višnje, malo da ubijamo vreme dok onaj kupi jaja, kad ono česma zapečaćena
kanda moraš da ostaviš prilog pa tek onda da opereš višnje
srećom ima česma i unutar pijace
jedem treću šaku višanja kad nailazi Strina na novoj poniki
kaže nas dve se srećemo već treći put, ja kažem ta bicikla ti nije žuta nego zlatne boje, ne možeš s nama na tur d frans
fino se ispričasmo, NISMO NIKOG OGOVARALI, ipak stojimo ispred crkve jelte
onog nema kao da čeka da kokoška snese 20 jaja, ja rekoh prosraću se od ovolikih višanja aman oće li dolaziti taj čovek ne mo gu vi šeee
Lola priča sa Strinom i baca košpe preko moje glave u Kolubaru, Strina se smeška i čeka da me ova pogodi u glavu, čekao i ja dok nije počela da baca sve niže pa rekoh daj nacentriraj sprave malo bolje
srećom komšija je stigao i pre proliva i pre nego što me neko ubi košpom od višnje, raziđosmo se dok si reko keks, Strina pređe ulicu izvan pešačkog a mi odosmo biciklama po trotoaru, kršenje zakona sve u 16
29 lipnja 2019
dan posle
ovaj je poseban jer je došao nakon prekjuče a ne nakon juče i eto teme za blog
tog jučeta se ni ne sećam zbog onog piva, ili se ne sećam prekjučeta pa sam ga zamenio za juče, neka kombinacija toga biće
još uvek se nisam setio ko je ono bio u bosanskom novom što me pitao zašto sam tako propao sa rezultatima a i kao čovek uopšte a ja mu rekao da se trudim da ta dva idu uporedo, da ne osetim rascep ličnosti
ovaj kašalj će i pored mlakih piva da ode na upalu pluća i odatle direktno bez presedanja u tuberkulozu TUBERKULOOOZZUUU pa to je ono što sam pre par dana zvao tifus, evo upalila mi se lampica, a kao da je bitno šta će mi na grobu pisati, kakve sam sudbine kurate ej murate murate i kamenorezac će biti pijan pa će napisati turboloza ona loza od 45 gradi, to će mi pisati da me je taj smrad ubio a nikad ga nisam štovao ni volio
28 lipnja 2019
annapurna
27 lipnja 2019
oživeo
dva dana temperature odnosno dan i po jer sam drugog dana uspeo da otklimam biciklom 15-ak km do akumulacije, računam pomoći će mi morski vazduh ili bar zamena za njega
juče takođe dve vožnje, prva samo malo manje mrtvačka a druga čak i onako poluživa
nakon svega sam morao da odem do stadiona da odnesem nekom nešto pa sam odlučio da testiram koliko me noge uopšte drže
probaću jedan krug, rekoh
ma jok, otrčkaraću do stadiona
2km tamo 2km nazad i nekako sam i to preživeo, prosek je čak bio ispod 6'/km, možda jer sam pre trčanja popio jedno mlako pivo (grlo još uvek steže)
posle trčanja sam se osećao toliko dehidrirano da sam popio još jedno i po
ipak za popodnevnih 23 minuta čovek sigurno izgubi par litara tečnosti
i kad sam čuo sopstveni glas kako lolu pita da li si mi ti neka drugarica, shvatio sam da ne znam s kim sam se vratio kući pa pokušavam da se tako izokola informišem
bolje da odem na spavanje nego da uzmem da pišem blog, bila mi je jedina ideja, jer ko bi sve to ujutru čitao i čudio se ko mi je podmetnuo tekst
jutros sam pak otrčao 6km kroz polubrdski deo grada, no za razliku od sinoć ovo je bilo sve po 6.5 minuta i noge su mi bile totalni kljok
a ko bi se setio da ujutru umesto bele kafe popije toplo pivo, ko?
biće bolje...
24 lipnja 2019
grad tuča hail
jučerašnje nedeljno-popodnevno trčanje
nisam nosio nikakav telefon ni kamericu pa sam sliku skinuo sa interneta
stojim pod drvetom jer lišće ublaži onaj zalet ledenih kuglica, pa ti umesto sa par kilometara visine padnu na glavu sa tri metra, bogme je velika razlika
prvo sam pomislio da se neke ptice igraju u krošnjama
nešto je palo levo, nešto desno
rano je za orahe, ali čuo se jak šum drveća
i onda sam shvatio
tup
tup
pada grad, bez kiše, samo tako ledene kuglice
veličine običnih klikera
bio sam na usponu ali na čistini, prvo drveće mi je 100m ispred
idem do tamo, gde mi se žuri
klikeri su treskali u zemlju ali nijedan u mene, nisam znao da li samo imam sreće i dokle će trajati, ili sam nekim čudom imun na hice
uostalom imam kačket (šiltericu), zaštićen sam
i onda ČVOK, pomislio sam u trenu da mi je probilo lobanju
SUNCE TI ŽARKO ala ovo jako udara
odmah nakon pogotka u mesto gde bi mi bio levi rog, da sam neka životinja, ČVOK na isto mesto sa desne strane
ispadoše plombe iz zuba, pomislih
i neposredno zatim, ČVOK tačno u mesto gde mi je loše srasla desna klavikula
stavio sam dve šake preko glave da se zaštitim dok ne pretrčim tih poslednjih 20m do prvog drveta i polu-zaklona, ali sam ih spustio nazad jer opet kontam, kačket je kačket, glava je glava, a ako me pogodi u neki zglob prstiju šake možda bude još gora šteta
pritrčao sam drvetu, neki bagremčić ništa kolosalno, tu stajao nekoliko minuta dok kuglice nisu postale sve manje i počeo pljusak
sitniji grad je bio oblika i veličine klikera, višnje, trešnje, tu na potezu
jedni skroz beli, mutni, mlečni, drugi skroz providni, treći kao providna trešnja sa mlečno belom košticom u sredini
ko zna koliko puta su te kapljice išle gore dole kroz oblake dok se nisu tako preobukle
pored njih, bilo je i duplo većih, veličine sušene kajsije, onako rasne
pravilnih šara, kao iz nekih bombonjera, oblika pomalo spljoštenih cvetova pa sa obe strane
možda postoje i neki keksi takvi, domaćica neka nemam pojma
strčavanje nazad je prošlo duplo brže, nisam preskakao potoke nego samo najkraćim putanjama seci do sledeće krivine, kao gliser
kamenje mulj voda pesak voda s ledom
nekoliko puta je sevnulo i grmnulo unutar sekunde no ipak 340m/s je predaleko, ovo je na ČITAVE dve ulice daleko
tako sam se tešio
a i udariće u vrh brda, neće mene juriti po serpentinama valjda?
23 lipnja 2019
žurba
nije kilogram težine baš TOLIKA razlika valjda?
okej, da ne bude sad prevelika drama oko toga, u to podne pre trke su (excel kaže) imale ovoliko kilometara, opet su na slici dve leve, novija i starija
štaviše možda razlika u istrošenosti izgleda i veća nego razlika u kilometraži, nemam pojma
da li bih umesto 4'24''/km trčao pola sekunde po kilometru brže ili ne bih, da li bi mi koraci bili po četvrt milimetra duži, ko to može znati?
što je bilo bilo je
važnija stvar je (zato i blog, ovo je sve bio uvod) da su me ove patike "naterale" da 90% trke otrčim na srednjem/prednjem delu stopala bez ikakve svesnosti o tome da gazim petom
10% staze koji se sastoji iz nizbrdica i par kratkih segmenata gde sam poželeo da napravim promenu i predahnem, otrčao sam gazeći petama onako svesno i namerno
i to je najveća razlika između dosadašnjih trka ove godine i Kule
možda otud i viša kadenca i kraći korak, jer nije bilo onog dohvatanja petom previše unapred
kada je doskok na prednjem delu stopala onda je korak kraći, logično, da bi se u tom deliću sekunde težište opet namestilo na svoje idealno mesto
stats
namerno sam trčao nešto višom kadencom
pazio i na osećaj, ali virkao i na puls
hteo sam da ga držim oko 155-156 ali mi se omakao na 157 već oko trećine trke i do kraja ostao oko 158
poslednji kilometar jeste bio najbrži, nekih 10-ak sekundi bolji od proseka
dakle imao sam rezerve, iako u par trenutaka nije baš tako izgledalo nego da sam baš na onoj klackalici između hmm moći će i hmmm da li će moći ovako do kraja
evo ovako, uporedo za ljubitelje statistike:
trka u kuli (5.14km) : trka u brčkom (10.10km)
prosečan puls - 159 : 155
prosek - 4'14''/km : 4'24''/km
(McMillan pogodio u sekundu, iako sam u Kuli jedva trčao a u Brčkom mi je prošlo kao po loju)
staza - ravna : +20/-20m
prosečna kadenca - 187 : 190 (logično je da na kraćoj trci bude viša ali...)
prosečna dužina koraka - 126cm : 119cm (ovo je već prekratko, ali sam nadoknadio kadencom što je i bila svrha treninga)
vertikalna oscilacija (klaćenje trupa levo-desno) je u programu izražena kao % od dužine koraka pa tako imam u Kuli 5.6% od 126cm = 7.056cm
a u Brčkom imam 5.5% od 119cm = 6.545cm (dakle viša kadenca = manja oscilacija)
okomita oscilacija odnosno poskakivanje trupa od tla - 72mm : 69mm (opet viša kadenca pomaže da se manje putuje gore-dole)
vreme dodira sa tlom, leva naspram desne noge, gotovo isto defektno bez obzira na sve ostalo
u Kuli 47.5 % L : 52.5 % D
a u Brčkom 47.6 % L / 52.4 % D
kako uspevam toliko da spavam na desnoj nozi nije mi najjasnije ali ajd
prosečno vreme dodira sa tlom PAZI SAD 254ms : 254ms
dakle ubo ga u milisekundu, da ne kažem u hiljaditinku
i šta sad sa svim ovim podacima?
ništa, kao u onom vicu kada praviš najbolji smoothie od svih mogućih vrsta egzotičnih voća i povrća pa na kraju kaže "nakon sat vremena izvaditi iz frižidera i prosuti u wc, pa otvoriti pivo"
22 lipnja 2019
zar(e)đao
mada je ideja bila da sam zaređao, ovo drugo je samo igra reči, usto sasvim prikladna
novi grad pa plitvice, iz vikenda u vikend zaređao na maratone
pa je delovalo da mi je krenulo nabolje, napokon
i rekoh taman da zaređam na ove letnje kratke trke
valjevo 10.6km kula 10km brčko 10.2km
i onda sam se nešto preračunao i u valjevu otrčao samo 5.5km
pa se u kuli nisam preračunao jer je prethodno iskustvo bilo i previše sveže, opečen na bacač plamena i od sveće sam se prepao
sticajem okolnosti tu sam trčao 5km u štafeti, verovatno 10 ne bih preživeo
ne mislim fizički, nego treba podneti taj očaj u duši dok si svestan koliko sporo moraš da trčiš ako nameravaš da tako istraješ do kraja
treća iz trilogije je ova današnja, treća zaredom sa večernjim startom
fakat je sve nekako isto, koliko god bilo različito
ovde je krug poveliki i nemaš kuda da se vratiš ako odustaneš, dakle do cilja se MORA doći
ideja je da krenem lagano i da pošto poto završim, usput doživevši još jedan poraz glede performance-a
idemo što dublje u očaj, možda je umesto da krećeš od nule još lakše ako krećeš iz minusa pa ćeš se jednog dana i nuli obradovati
strah me i da ukucavam u kalkulatore onih 21' i koliko sekundi (?) na 5km pa da vidim šta će mi predvideti za 10km, posebno jer sam iz vikenda u vikend duplo slabiji i bolesniji i glupo je išta očekivati
a kad imaš free startninu zašto ostati kod kuće i trčkarati uvek istim putevima
je
bi
ga
evo ipak sam stisnuo, i dobro je da sam stisnuo
dakle mislio sam da uz 21' na 5km ide 43' na 10km jer sam toliko i istrčao u bečeju u aprilu, ali aprililililili mcmillan kaže 44' (buahahaha)
plus je staza u brčkom dosta duža, dakle 45'
pa divno
krenem po 4'30'' na trku od 10km, predivno, kad si nekad kretao na maratone 4'/km, baš ono preprepreprepredivno
moram se prijaviti na stravi na onaj izazov last mile gde dobiješ značku ako zadnju milju trke istrčiš najbrže
ali hej, pa ja nemam stravu
baš sam to fino smislio
moram samo u tu svrhu napraviti profil pa ću ga u ponedeljak obrisati, kad završim blog
i tako
PS
a jel znate vi šta meni nije jasno?
kako sam uspeo u križu da otrčim 5km sa onim krvoločnim usponom na kraju, za 4'09''/km???????
to nije bilo puno daleko, veče pred jasku
a čak ni krašić nisam loše istrčao, opet po brdima, ne mogu da nađem prosek
ali neloš
ništa mi nije jasno
21 lipnja 2019
sos
niodakle mi se pojavio ovaj alergijski bronhitis
kašljem i hripam kao neki tifusar (jel tifusari kašlju) ili kao onaj pesnik kako beše što je popio vodu iz iste čaše kao cura na samrti pa od nje dobio tifus
nema iskašljavanja bitnog ali ovo tako žari i grebe plus je od svega najgori onaj osećaj gorčine u grlu, kao da sam konstantno gladan
ova dvojica kilograma viška će se radovati prinovi, da ne kažem Trećem
kako godina odmiče cimera sve više u mom dupetu, ko u studentskom domu
danas dan odmora
išao da tražim lisičića
jesam vam pričao o lisičiću?
ne znam više kome sam šta pričao a kome pisao i šta je završilo na blogu
a ne pada mi na pamet da čitam sopstvene blogove, nemam vremena za te gluposti
dakle u ponedeljak na onom zapuštenom putu koji se penje 4km ka manastirima, leži nešto
jedini duži pravac na celom usponu
možda je i kamen, ili deo drveta neki
priđem, panj ustane i otrči u šiblje
lisičić mali nema ga pedalj, i toliki rep
nekako mu rep došao kratak i debeo
ja povičem za njim mac mac ali ništa, čujem šuštanje i shvatim kako odmiče
nervira me što sam nekao polunesvesno prešao na kucanje da manje prstiju, a nekada sam lepo kucao sa svih 10
sada mali levi koristim samo za slovo a a desni za enter
i sve ostalo sa po tri prsta
i dobro desni palac za razmak, taj donji široki taster mi je samo sa desne strane izlizan
i u sredu naiđem ja istim putem, kad iza krivine pravo na njega nalećem
opet me je pogledao, mali onako plišan sav kao igračkica, i bez žurbe je samo fuć fuć otišao u šiblje
prosto se sklonio, nije pobegao
bilo mi je simpatično ali i na neki način tužno, što onako leži nasred asfalta
očigledno je ostao bez majke, ipak ponedeljak popodne i sreda popodne, 48h razmaka, tako mala životinja na istom mestu sedi
u četvrtak sam mu odneo malo mesa i vode, vidim da je meso nestalo i nadam se da je baš on pojeo a ne neka druga životinja
međutim više ga nisam video
odselio se sa asfalta
džabe meni zapet fotoaparat u svakoj krivini, kad sam se i vratio istim putem shvatio sam da ga neću uslikati pa je i ta nada umrla poslednja
jedva čekam neko sledeće trčanje tuda, možda u nedelju popodne
pošto pre podne imam zakazan grupni izlet, kao rikaveri posle brčkog
20 lipnja 2019
Napredak
"Napredak u odnosu na leto 2018 se ogleda u tome što sam juče prvi put u životu video curu sa 2 telefona u zadnja 2 džepa onih tesnih rastegljivih farmerki. Utegle pantalone preko guze a dva telefona onako kockasta ćoškasta, otkud znam, ajd dok je bio jedan pa se po slobodnom džepu videlo da je to ispod guza, a ovako brate to ni na šta ne liči. Nije pošteno ni prema nama posmatračima. Raduješ se dolasku leta kad ono cvrc, nisu ni prirodne lepote što su nekad bile. Sad sa ovim guzama obloženim telefonima kao keramičkim pločicama, ovo je kao kad odeš u planinu odakle su fenomanalni pejzaži i vidici kad ono magluština gusta prs pred nosom se ne vidi. I šta radi taj momak dok se ljubi sa ovakvim devojkama, gde da spusti šake, da odmori ruke umorne? Uhvatiš pozadi a ono dva telefona. Zveče notifikacije, vibrira guza, levom rukom lajkuješ nešto a desnom označavaš kao pročitano. U 2020 očekujem treći džep negde u blizini ova zadnja dva, bože me oprosti, i u njemu punjač ili ona prenosna baterija za dopunjavanje. Pa ćemo se ove 2019-te još i po dobrom sećati, dok smo nešto lajkovali ali nas bar struja nije udarala."
19 lipnja 2019
whole lotta rosie
i sad se setih dok ovo kucam, da sam noćas s nekim razgovarao na engleskom i rekao mu kako može da mi priča i na italijanskom jer ga jednako poludobro znam, a učinilo mi se da taj neko ubacuje neke talijanske reči u svoj engleski pa ko velim da olakšam komunikaciju. a sećam se i ko je to bio nego mi je na kraju rekla "aj lav ju" i tu sam se probudio i sad ne smem da odajem osobne podatke.
biće da će mi se jutros posrećiti glede trčanja jer nisam preterano umoran a ni onaj bol u leđima nije tako strašan, biće da posledice šamaranja bubrega od strane klima uređaja nisu tako opake kako sam se plašio.
juče sam otrčao asfaltnih brdskih 22km, a šta će biti danas nemam pojma. grafikon koji upoređuje vreme kontakta sa tlom leve i desne noge je opet jako zbunjujuć i na neki način nelogičan, možda bi bilo bolje da ni nemam te podatke.
noćas je tresla kiša kao iz kabla a budili su me i ovi mačići koje držimo u kadi da se ne razmile i ne zaseru celu kuću. u kadi samo šlajfuju kao gušter kad upadne u šerpu sa žitom, iz vremena kada nismo imali mačke pa smo hranili ptice a one nam uzvraćale ljubav desantom govana sa jelki.
sada više nemamo ptice ali mačke jednako seru i prekopavaju sve moguće saksije, a jedna od ove dve koje nemaju ni mesec dana je noćas dobila krvavi proliv tako da su joj dani verovatno odbrojani. popodne će kod vet-a ali mrka kapa da će preživeti. ta crno-bela mi je bila za nijansu i lepša od ove malo veće tigraste, sa nekim izrazito zelenim očima. kad smo ih doneli imale su oko 350g a sada jedna ima 370 a druga 340.
zanimljivo je to vreme oporavka, ujutru si umoran od jučerašnjeg trčanja a već u podne je puno bolja stvar. sada sam pak odmorniji ujutru nego što sam navikao, e sad, da li zato što sam juče trčao "samo" jednom a ne dvaput, ili jer sam trčanje ranije završio, mada ne puno ranije, ili šta je već razlog nemam pojma. a niko ni ne garantuje da ću na trčanju biti svež, možda već sa prvim koracima shvatim da je ovo jutro varljivo i prevrtljivo.
18 lipnja 2019
toplo hladno mlako
lep osećaj u nogama, ono kad ne moraš da se štediš, da skraćuješ korak, kad sve možeš a pulsevi ti nisu visoki.
snimao sam sve na satić da bih kući pogledao statistike i sve one zezalice dužina koraka frekvencija balans L/D lelujanje tela levo-desno i odskakanje gore-dole i slično.
i tako sam trčao začuđen da mi ništa ne fali i umišljao kako sam se "vratio", kako više nisam ni spor ni bolestan ni povređen i tu negde se sve završilo.
jutros sam se setio da mi je juče klima "tukla" u leđa na poslu i da sam to prekasno primetio i ugasio je, a kako sam se setio, pa naravno, tako što sam pri buđenju osetio oštar bol gore negde između bubrega i plećke, pa na površini iznad rebara.
svako uvrtanje trupa je proizvelo malo "jao!" i eto zabave za danas, i posla za raptene.
razočaran istim scenarijem u dva vikenda i pred-vikenda, ovaj put ću nešto uraditi drukčije, pa šta god to bilo.
definitivno ću trčati u četvrtak, dva i po dana pauze je previše.
dakle da izguram još danas dva trčanja, pa ću u sredu da preskočim jutarnje i provozam se biciklom, ili čak ni to, i onda ću imati sreda popodne i četvrtak dvaput, još jedan mikro blok.
sreda popodne bi mogla da budu ubrzanja na stadionu, ili krugovi na velikom ili dijagonale na pomoćnom gde je trava možda čak i ravnija nego što je nazovi atletska staza na onom istočnom delu kod tribina.
bumo vidli i to čudo.
nisam zapisao da sam promašio điro d italija za čitavih sedam dana.
nisam imao pojma da se završio dok sam bio na plitvicama, nego sam video neke slike koje je frend stavio na fejs pa sam skontao da se završava tek vikend kasnije.
i pošto je trka ovde naša bila u subotu, rekoh eeeee supeeeeerrrr taman u nedelju popodne da odgledam zadnju etapu.
otvorim tv program, pretražim eurosport, ništa.
otvorim cyclingnews kad vidi čuda, italiju su svi napustili pre ravno 7 dana.
koji sam ja retardić.
16 lipnja 2019
isto
obzirom da sam najavio kako sam pre trke sve uradio isto i pogrešno kao i pred prethodnu, logično je bilo da i ishod bude sličan. prva velika razlika je bila u zagrevanju. ovde nisam imao biciklu, a vrućina je bila ista. probudio sam se sa naduvenim nogama i odjurio biciklom 40 minuta pred polazak na put. nisam poneo ni telefon, rekoh neće mi valjda Hitna zatrebati. a i da se tako zaštitim od mogućnosti da me neka od uvoznih ili izvoznih psihopatkica iznenadi porukom i sjebe dan. kva kva i ode mas u propas, tako mi i treba kad sam rešio da se bavim psiho export import hobijem. a one zajašu mazohistu pa kva kva dok te ne oteraju od sebe. i tako oteran od sebe sam fino provrteo pomenutih 45 (ipak) minuta i malo promrdao noge. koje su se nakon 3.5 sata vožnje opet nadule ko baloni. fino.
planirao sam nit zagrevanje nit trčanje no puko izduvavanje balona. trčkarao sam ulicama uz neku reku ili kanal, pa nazad, pa malo stazom. pa kako je Mariana odabrala da joj je lakša prva izmena, malo sam se razgibavao negde 300-400m od starta i kada je masa prošla umešao sam se međ džogere i otruptao još nekih 500 metara pa se nakon stajanja dok ne prođu zadnji vratio na start kroz nekoliko ubrzanja.
to što smo mi planirali da pobedimo ne znači da i drugi nisu imali slične ideje pa je tako prvi M predao štafetu svojoj Ž barem dva minuta pre nego što sam ja zamišljao da se moja Ž može pojaviti u cilju. preko svega, Ž od ovog prvog M je izgledala sitna brza uhodana i fit, prste da poližeš. ode moje prvo mesto, fuj. drugi M je uleteo neposredno za njim ali je njegova Ž bila neko kockasto nabildovano čudo koje je jurnulo zidarskim koracima u boj, rekoh ova će se ubrzo raspasti, moja je. na okretu je delovala kao da je pretrčala 40 a ne 2.5km no ni to nije bilo dovoljno da je ulovim. očito ona samo tako izgleda a ja sam čak i sporiji, koliko god da sam lepši. nepravda.
tako se moja trka svela na obezbeđivanje podijuma, što sam rutinski odradio prateći treću Ž, kojoj je M predao štafetu (čip) gotovo istovremeno kad i meni Mariana, no to u gužvi nisam primetio i nakon 100 metara cvrc šok - gle, ja nisam treća štafeta, ispred mene zuji neka studentkinja u majici dif, neće ni ova biti mekan orah. pratio sam je do okreta na 2.5km, ne doslovno jer je bilo pomalo i gužve, nego onako, na vidiku. posle okreta je počela pomalo da popušta ali se nisam nigde zaletao nego sam to iskoristio da se malo odmorim. tu negde sam ugledao staru drugaricu koja je trčala 10ku, malo dodao gas i otišao do nje, pa smo zajedno završili trku. ova moja žrtvica je u tih kilometar i po ostala 45 sekundi, popapala je vrelina asfalta kao i većinu ostalih.
lep je osećaj stajati na podijumu a još lepši kad znaš da si u kyrcu pa ti nebo ipak pokloni komadić slave, stalno bih se nekom zahvaljivao a ne znam kome. ja Mariani što je otrčala možda i bolje od mene, a ona meni jer sam je svojim predlogom da trčimo 5+5 pokrenuo i uvukao crv da pored trostrukog majčinstva i posla krene sa kakvim god redovnim trčanjem, pa makar i samo 2x nedeljno. očigledno joj je pomoglo više nego meni mojih 7 puta u 3 dana?
sada mi preostaje da na zidu napišem 5-10-21-42km i ispod toga brzine 4'14" 4'30" 4'45" 5'00" i da pratim kako se to menja prema dolasku jeseni. mogu i ispod 10 recimo staviti kolone 80% 90% 100% pa popuniti 4'30 4'40 4'50 i tako i ispod 5, 3, 2, 1km, pa da mi svaki peti trening bude i svojevrsna neobavezna kontrola. planovi koje će pojesti mrak letnjeg podneva, kao i sve ostale.
15 lipnja 2019
ide mi, ne ide mi
podvukao liniju ispod poslednjih trčanja, odvojio dva dana za polu-odmor, počeo da popunjavam prepodneva i popodneva
iz nekog razloga mi nije palo na pamet da igde upišem ODMOR
nego sam krenuo bicikla ovde, bicikla onde, pešačenje, hmm, vrućina je, nećemo pešačenje, trčanje, kratko, hmm, možda
kada je idealno, 10x100m, trc, mrc
na kraju od svega nije ispalo ništa, svakog dana sam se provozao ujutru i popodne, pa će tako ispasti da sam imao dva i po dana aktivnog odmora, upravo isto koliko i pred trku prethodne subote koju sam usrao
... pa sam jedino to hteo da izbegnem, da ponovim sve ispred trke
i neverovatnim spletom okolnosti sam eto ipak uspeo, bravo za Ja!
kako bilo, nisam nikada trčao štafetu i zanima me kako će ovo izgledati
mislim da ćemo pre starta uvežbavati primopredaju čipa, jer treba da se sa jedne noge premesti na drugu, i taj čip je ustvari Štafetna palica
pa već prema tome ko će ići prvu a ko drugu izmenu, želim da uvežbamo taj trenutak da ne bi bespotrebno izgubili 10-ak sekundi
najavljeno je +34° tako da će najvažnije od svega biti pravilno procenjivanje effort-a, a adrenalin štafete je pojeo skoro svu svoju decu od nastanka atletike do dana današnjeg
najzabavnije su štafete 4x100m gde doslovno svi odsprintaju prvih 200m, nekako prežive do 300m, i zatim bezmalo umru u ciljnom pravcu trčeći na pokočenim nogama
13 lipnja 2019
voda
nakon svih onih silnih trčanja, morao sam malo i da sabiram.
od nedelje ujutru do srede uveče sam trčao 3+2+2+2=devet puta.
sve skupa je izašlo samo 19+20+20+24=83km
i verovatno nekih 9 sati, jer nisam birao ni ravno ni glatko.
u nedelju mi je ujutru bilo relativno lako (6/10), u podne tako-tako (3/10), predveče pristojno (5/10).
u ponedeljak ujutru teško jer sam hteo previše (4/10), popodne neloše (5/10).
u utorak ujutru neodlučno polu neloše (5/10) a uveče pološe (3/10).
u sredu ujutru solidno (7/10) a popodne do pola neloše (6/10) a od pola preloše (3/10).
tu treba imati u vidu da sam popodne išao biciklom 24km do početne tačke trčanja i da sam od kuće krenuo polugladan.
a kada sam došao u to selo shvatio sam da je velika česma u centru zatvorena.
/\ /\
* *
I
\___/
naišlo je dvoje klinaca pa sam ih pitao postoji li negde neka česma, voda, u školskom dvorištu ili slično, a klinac mi je rekao "eno u dvorištu" i pokazao na prvu kuću.
uđem unutra, deluje polunapušteno, odvrnem česmu, nema vode, ugledam pumpu i pokušam da nategnem, nema vode, ispod pupme samo gomila šuta.
da li da se samo okrenem nazad biciklom ili šta?
ajd što sam sada već gladan, ali sve nade sam polagao u tu vodu, jer na +32 i nakon više od sat bicikle voda mi je preko potrebna da ne bih negde usput malaksao i srušio se, plus kad se dobro napiješ vode nestane i onaj osećaj gladi na neko vreme.
ne, neću da se vraćam.
idem pa ću negde u prvom sledećem selu naći neku česmu, videti nekog korisnijeg od onih klinaca pa pitati.
nakon samo 20m trčanja prolazim pored nasečenih drva za prodaju i pali mi se LAMPICAAAAAAA.
tu sam pre mesec dana ostavio flašicu od 0.75l punu vode, jer sam je poneo za posle trčanja a vode JE bilo na velikoj česmi pa sam je ostavio za neki sledeći put i za neko ne daj bože.
odmah sam zaustavio Stravu na telefonu, poništio tih par metara snimanja i otvorio flašicu.
delovalo je da je sve u redu, bez mirisa i zamućenosti, prvi gutljaj i hmmmmm DA to je samo voda kakvu sam i ostavio.
koliko smo bolesna nacija mogao je neko ugledati, malo otpiti pa se malo popišati unutra i vratiti na mesto, nikad ne znaš i ni u šta više ne verujem niti sam siguran.
srgao sam u sebe pola litra i ostavio samo dva prsta na dnu.
zato mi je onako dobro i krenulo, možda.
prvi krvnički uspon po asfaltiću sam prošao koračićima od pedalj ali tehnikom trčanja i bio sam zadovoljan.
neki ljudi su kosili travu, pitali "jel teško" a ja rekao da je možda malo uzbrdo, a možda mi se samo čini, što ih je dobro nasmejalo.
ako sam već naišao, bar nek bude ikakve koristi od toga.
pa na makadam pa po zemlji pa kroz blato od nedavnih obilnih kiša, pa kroz šumu i razlokan makadam i džombe zemlje, pa kroz lilvade i tu mi se upalila DRUGA lampica.
tu dole gde put prelazi preko vode, odnosno biće da je obrnuto, tu dole stoji izvor-česma, poznati Studenac koji sam slikao pre mesec dana kada sam išao u obrnutom smeru.
tu sam se dobro osvežio, ispolivao, istuširao maltene, i obzirom da sam zaustavio merenje dok pregacam preko te delte potoka koja se pruža dobrih 30-ak metara doneo sam možda i najpametniju odluku dana.
obzirom da moram i da se vratim biciklom istih 24km, GLADAN, sledeći uspončić ću uspešačiti.
to je samo nekih 200m možda ali je nagib 20% na kojem je voda opet napravila haos i sve je u dubokim kanalima i stenčugama koje treba preskakati kao da sâm nagib nije pretežak.
nisam našao smisao u glumljenju trčanja pri 3 km/h.
glavni smisao ekspedicije je bio da sastavim dva dela od dva kruga i napravim jedan manji polukrug, i da kroz oba kraka prođem kontra smerom, i to sam uradio.
štošta deluje drukčije kada ideš "kontra" od kako si navikao, kao i uvek.
ostatak sam otrčkarao i završio sa najgorim prosekom ikada.
ipak NE!
6'16''/km uopšte nije tako loše, štaviše spektakularno je.
bilo bi 6'20''/km da sam snimio i onih najstrmijih par stotina metara koje sam isekao.
poseban blog bi mogao da se napiše o tom fenomenu da mi nakon tri dana samomučenja odjednom krene nabolje.
kao one godine kada sam se prijavio na distance izazov.
tri dana sam bio užasnut pomišlju da celog meseca treba da trčim 15km ujutru i 20km uveče ili već kojim god drugim rasporedom, i onda sam se odjednom navikao i sve mi je postalo mačiji kašalj.
izgleda da mi je ova sumanuta ideja došla u pravom trenutku, i da će možda doneti i neki preokret u ovoj učmaloj godini.
11 lipnja 2019
repriza i repete
koliko osećaj ume da prevari, tojest, koliko okolnosti mogu da prevare osećaj
ili da utiču na njega, ako ćemo da se izražavamo više racionalno nego pesnički
kao što se katkad dogodi, dune mi tako da ponovim sličan trening
ovo "trening" treba uslovno shvatiti jer je na ovim vrućinama štošta trening što na pristojnim temperaturama ne bi bilo ni t od treninga
nije da nisam imao bolju ideju, nego tako
čačkalo me nešto
daj da vidim, kako će to opet da izgleda
da li će biti neke razlike ili neće
i tako sam krenuo na isti krug od juče, od 10km
otišao biciklom izvan kruga dvojke i dalje nastavio trčeći
prva varijacija i nije nešto bitna, umesto ravnjikavom ulicom odabrao sam senku gradskog parka koji je nežno gore-dole
nakon prvog kilometra dalje istim putem, duplo sporije nego juče
odnosno, takav mi je bio osećaj
vučem se ali baš me briga
idem da prođem taj krug, da pređem preko brda, nigde mi se ne žuri
obzirom da idem duplo sporije, manje sam se i znojio
juče mi je majica bila toliko mokra da sam na 300m od vrha brda i izlaska na glavni put nakratko zastao, skinuo je, iscedio pola litra vode i vratio je na sebe onako mmmmm divno hladnu i nežno vlažnu
pa dobro, razmišljam, obzirom da se vučem kao mrcina, da trčim tako sporo da se nadam da me niko neće ni videti ni prepoznati, normalno da sam se jedva oznojio
biće ovo prosek 7.5 minuta po kilometru ladno
spust je isto bio metiljav, a na par uzbrdica kojima je taj spust špikovan sam zamalo prohodao koliko mi je delovalo da sam nekako kilav, iako se ništa ne trudim pa se u tom smislu ništa ne iscrpljujem
pred poslednji spust me je nešto zavrnulo u stomaku i iako bi to trebao da bude jedan od bržih kilometara zaustavio sam štopericu i potražio zgodno mesto za istezanje i razgibavanje
komarci su mi bili posebno zahvalni na tome
uglavnom, kad sam uzeo da uporedim oba trčanja, ostao sam u čudu
razlika između "hej pa uopšte mi ne ide tako loše!" i "brate vučem se, puževi me pretiču" je bila čitavih pet sekundi po kilometru!
tome treba dodati dve stvari, da je prvi kilometar kroz gradski park sporiji desetak sekundi od onog po asfaltnom putu, i da nisam otrčao poslednjih kilometar i malko gde se put spusti preko 100m nadmorske
sve u svemu, ladno je mogao da bude isti prosek, ako ne i bolji
pa ti vidi koliko je osećaj važan faktor u procenjivanju brzine i snage
10 lipnja 2019
tri ili četiri
salo na bokovima, želim da kažem.
pa sam u nedelju trčao 3 puta a danas 2 puta.
hteo sam i 4 puta ali nikako da stignem.
nema smisla pregrevati se na ovim vrućinama, evo jutros sam krenuo sa 68.6kg a vratio se sa 66.0kg, a trčao sam ukupno samo sat vremena.
šta li bi bilo da sam krenuo na 25km umesto na samo 10km, bog bi ga znao.
tako sam nakon onih dečijih 6+6+7 danas otrčao 10+10, s tim da sam se ujutru umalo srušio od nekog gušenja u grudima stomaku i leđima (?) a popodne mi je sasvim fino išlo iako sam otišao na još teži profil.
treba razmišljati koji je put kako okrenut i gde je najviše senke na asfaltu u koje doba dana, što zahteva dobru orijentaciju u prostoru i poznavanje lokalnih puteljaka.
prvo nije problem ali je ovaj grad napravljen kao neka kifla i čak i nakon toliko godina me zbuni "otkud vetar sad duva sa OVE strane" i ne shvatim koliki sam zaokret napravio u samo par kilometara.
večeras me je pozvao rođak koji montira total tv po okolnim selima, da me sutra malo negde odbaci autom i da popričamo, ali zbog posla nažalost neću moći da odem do Ko Zna Gde, nego samo nekih 10-ak kilometara od grada.
pa ću naći neki alternativni putić kojim se ređe ide, da se vratim nazad u grad a da uštedim prvu polovinu trčanja do tamo.
eto imaću neplanirano zanimljiv početak dana.
09 lipnja 2019
Ode mas u propas
07 lipnja 2019
bujica
Negde između Stava i Bobove, uz napomenu da za ovo drugo selo nije čuo niko osim onoga ko je na prvoj raskrsnici ispod Stava napisao Bobova, ima nekoliko puteljaka koji siđu na reku Obnicu. Zašto se ona koja nastaje pod Jablanikom zove Jablanica, a ova što se rađa pod Medvednikom - Obnica, ostaće misterija. Elem na jednom od tih silazaka/izlazaka/ulazaka na reku nađoh u pesku i šljunku nekakvu umrtvljenu turbinu. Ne smem pipati, rekoh, ubiće me struja. Al sam ipak pipnuo, i ništa. Potrošili joj struju, uzeli joj život. Malo sam je isprao od blata i vratio u vodu. Sada je opet (ona postala) hidrocentrala. Sija od sreće, jer sam joj udahnuo novi krug života. Evo ga i prvi komarac. RIP! Plesao je samo pet sekundi, u ovom blogu. Bolje da je sleteo na mene nego na ovu turbinu, hoću da kažem bolje da sam ga ubio ja, nego struja. Osetio je topli stisak ruke, to je baš onako kršćanski odlazak iz života. Izlazak. A par desetina kilometara ranije, naiđoh na jednu skroz drukčiju smrt. Tačnije više njih. Sad prelazimo iz dura u mol, nenadano i bespovratno, kao što to obično u životu biva. Bujica je isterala tonu zemlje i kamenja na magistralni put. Đubreta, svega. I nešto plišano, mekano, kao da je živo. Štene. Mrtvo. Samo par dana staro. Leži onako u pesku, spava. Par metara iznad, još jedno. Pa još jedno. Da li su bili negde bačeni, u neki jarak, pa ih je kiša odnela dalje? Ili ih je bujica odnela od majke, dok je ona u zubima pabično odnosila četvrto, peto, šesto... pa se vratila i nije našla ovo troje? Možda ih je i više stradalo, možda nisu baš svi stigli do magistralnog puta, ovako na izložbu prerano prekinutih života. Ako se par dana disanja uopšte može nazvati život. Može li?
05 lipnja 2019
vajt snejk
juče mi se dopalo pa zašto ne ponoviti. ako ne grune pljusak. doduše prošao mu je termin (kao trudnice kad uđu u jedanesti mesec) jer je najavljena kiša oko podne, no to naravno ne znači ništa, ovo je jedna od najupornijih i najneumornijih kîša ikada. jeste da sam juče bio kao mrtav pokošen i ukošen tih sat i nešto koliko mi je trebalo da se isprevrćem preko neplaniranih 10km, jer sam mislio da ću uvr glave izdržati nekih 4-5, no eto, čuda su moguća.
posebno sam snimao prvi deo grad+uspon a posebno drugi deo spust+grad da bih video razliku u balansu leve i desne noge i odmah da vam kažem da sam šokiran jer sam na mestima prelazio 54% desnom odnosno silazio ispod 46% levom (??????). na usponu se pak stvar promenila i zaista intrigira pitanje zašto mi je leva noga duže na tlu ako je na ravnom toliko štedim, očigledno je da na usponu manje skraćujem korak jer ispruženost u kuku ne ulazi u opasnu zonu po živac koji ide kroz zadnju ložu. pa obzirom da mi je leva noga odmornija nakon trčanja po ravnom, više je koristim uzbrdo? hmm...
usput moram da napomenem da umesto da radim nešto pametno ja ovde pišem u prazno, jer bi bilo bolje da napokon uporedim jasku i plitvice odnosno brdski polu- i brdski maraton, i da vidim kako se ti parametri razlikuju između trke na 21 i trke na 42km. biće da će se i taj istraživački sat malo načekati dok mi dođe na red.
xaos
Previše sam trčao a premalo pisao, no narednih dana se valjda i to promeni. Posle maratona 13km trčanja + 7h putovanja, utorak 11+10km a jutros 14km. Ova dvojica kilograma moraju završiti u topionici čvaraka a.s.a.p.
02 lipnja 2019
sumnja
Nešto nije bilo u redu da ne znam šta.
I kao i uvek, radije ću se neko vreme pitati ŠTA, nego što ću izguglati odgovor na dilemu.
Odgovor bi došao kada bih uporedio broj trkača ove i prethodnih par godina na Plitvicama.
Nekako mi se čini da je bila jača konkurencija.
Osim broja trebalo bi uporediti i vremena podijuma po kategorijama, a možda i apsolutnog.
Kao i nagradni fond.
Jer ovi što vole pare oni dođu svake godine bez obzira na sve druge okolnosti.
Ako su pare iste, that is.
Jako, ali jako, ali JAKO me je iznenadilo kada sam prošao cilj, malo se šetkao napred-nazad i pokušavao da provalim gde je "frajer sa laptopom" koji prati očitavanje čipova, i nigde ga nema a nisam mogao da poverujem da čipovi ne rade i da su one dve tete koje panično jedna drugoj dovikuju vreme prolaska kroz cilj i broj maratonca praktično čip tete.
Jeste bio jedan laptop na nekakvom stalku tu sa strane ali uz njega nikog.
I tada sam skužio šator sa NEKOLIKO laptopova i dva frajera koji su tu nešto gledali i čačkali.
Hajd da vidim, mada se baš i ne nadam, ali hajd da ipak vidim, koji sam u kategoriji.
Bok, bok, može li se proveriti... i jedan već pokazuje rukom "upadaj".
Može li se proveriti plasman u kategoriji, odnosno da li su mi podaci broja/čipa ispravno promenjeni.
I tik tak ukucaše oni broj, jeste moje ime, klub, godište, tu primetim da mi nije promenjena Država ali hajd koga briga kako su raspoređeni crveno i plavo i belo.
DRUGI u kategoriji reče momak, čestitam.
Hvala rekoh ja sa pomešanim osećanjima, zadovoljan što sam upao u proglašenje a skeptičan jer to verovatno znači da je bila slaba konkurencija.
A ionako mrzim sve te trke koje sam "uspešno" završio jer kad o njima pišem deluje kao hvalisanje a to je zadnja stvar zbog koje bih pisao blog, i zbog koje bih ikome čitao njegov blog.
Idi se pohvali svojoj mami pa nek ti lajkuje medalju.
Frankoviću se očigledno negde žurilo, a mislim i da sam čuo onog spikera Standardnog kako je rekao da do iks iks sati mora već biti negde.
Prvi put u zadnjih 15 godina nije ponovio ono papagajsko "saša antić poznati bloger eto za par sati ćete čitati sve na njegovom blogu saša imaš li ćirilicu na kompjuteru ovde u hrvatskoj hahahahahah".
Što se tiče onih matematičkih zezalica, nekako sam odmah namirisao da neću baš otrčati 5'/km i završiti za 3h30'.
Bila bi fora, ali neki drugi put.
Kako rekoh Lindzi, amerikanki s kojom sam trčao negde od 14-23km - danas nigde ne žurim, imao sam silne probleme, forma mi je ispod nule, trčim neku polulaganu poluambicioznu Dužinu i investiram u Jesen.
Čak smo se u cilju i slikali zajedno jer smo se u drugoj polovini maratona par puta pokupili i otkupili, reče Lindzi aj se slikamo pa nas je teta što toči bezalkoholni hajneken nekoliko puta opalila, prvo samo onako zagrljene a onda smo se setili da mi je medalja već arhivirana u zadnjem džepu pa sam morao i ja da se okitim jelte.
Sutra ću da je tražim po fejsu, nakon što nađem u rezultatima kao se preziva, a kakve sam kurate sreće Lindzi najverovatnije nema fejs ili ga ima pod nekim imenom mini maus ili beti bup jebiga.
I zbog toga će da ispadne da sam džabe dolazio na plitvice, kakva grozovita mogućnost zaključka.
Nemam ovde kompjuter pa da preterano analiziram onaj balans koraka uzb/nizbrdo, a ne dâ mi se na ovom tabletu instalirati garmin for android jer kakve sam kurate sreće nešto bi zaštekalo pa se sat ne bi ni pokazao preko bluetootha.
A nakon strepnje oko Lindzi ne bih preživeo još jednu sreću kuratu, tako da je bolje da ništa ne čačkam.
Nego da se usredsredim na to kuda sutra trčati, dok sam još na ovako egzotičnoj lokaciji.
Slikao sam iz nekog bolesnog principa SVE osim famoznih plitvičkih vodopada jer sam u životu kad se sve sabere verovatno proveo pola godine ovde i znam ih napamet, uburgijali su mi se u de en ka već.
Kome ionako trebaju moje slike pored milijardu slika koje su već na internetu, razmišljam, a mogli bi i drugi da se zapitaju.
Dakle trčkarao sam onaj prvi dugačak spust, malo počeo da džandžim uznrdo pa povukao ručnu, rekoh rano je za džandženje.
No brdo praktično uz kraće pauze traje od 8.5 do 20.5 kilometra, tako da sam imao vremena na pretek da šaltam druga treća druga prva pa jovo nanovo.
Nigde nisam imao probleme, krize, uvek dovoljno rezerve, i jedini trenutak (koji je potrajao 10 minuta!) sam imao u 37 i 38 km kada je počeo da mi se javlja neki grč u jetri ili dijafragmi ili negde između na mestu gde dunav ljubi nebo.
E rekoh jebem ti truckanje i treskanje, pokušavao sam da zadržim dah nakon što jako izdahnem (najpoznatiji recept za "bodac") no nije baš pomagalo pa sam čekao da prođe spust i nadao se da će uzbrdo stanje biti bolje.
Rečeno učinjeno, preživeh zadnja 3km uzbrdice tojest malo kraće kada odbiješ zadnjih 500m spusta, to jest malo kraće kad odbiješ zadnjih 150m uspona.
Ko uspe rečima da opiše Plitvički, zaslužiće No Bell-ovu nagradu za nešto.
Zajeb dana je bio kada su u 13h20 nakon dodela u generalnom rekli da će proglašenje po kategorijama biti u 15h00 pa smo se svi onako čoporativno uputili na ručak koji je tadaaaammm par kilometara niže na mestu bivšeg starta i cilja.
Koji je to genijalni mozgić smislio, kada je trasirao novu stazu, da pomeri samo start i cilj a da pasta partu, ručak, i parking, ostavi par kilometara niže???
Sva sreća da je najavljeni pljusak stigao i prošao baš u vreme dok sam pod suncobranom kao najveći gejak umakao hleb u gulaš.
Negde na onom krvoločnom usponu planinarskom stazom nazad u Mukinje sam naravno kao i uvek jer takva mi je kriminalna priroda, ukrao jedan kamičak od dvadesetak kilograma i u onoj torbi za patike koju daju na svakom maratonu ga uzneo kao sizif nazad navr brda, pa odatle u auto, za uspomenu.
Jedan od onih znate lepih izbrazdanih pa rupičastih, koji su hiljadama godina stajali u zemlji uz koren nekog drveta i kroz koji je voda dubila tunele.
A šta ću kad sam stenofil, kamenoljubac, ili prosto rečeno imam taj neki poremećaj da u kamenju vidim prijatelje i da osećam međusobnu privlačnost i da ih dovlačim kući i sadim po vrtu kao gipsane patuljke, guske, tufnaste pečurke ili panjeve.
Već me tuga pere jer znam da odavde do sledeće subote i trke neću uspeti ama baš ništa konkretno da otreniram nego će mi se život svesti na odmor i lagana oporavljajuća trčkaranja ili vožnjice.
Ajd, preživeću nekako.
Valjda.
01 lipnja 2019
MAPATOH
Kažu da kad te posere ptica imaćeš sreće u životu a mene je izgleda posle ptice posrala krava i tako mi se smenjuju periodi veće i manje sreće. Zašto svi kažu da je super što sam na osnovu svoje seoski selebriti karme dobio za đabe broj za maraton, a niko ne kaže da bi se menjao sa mnom i sutra trčao 3.4-4h kroz pljuskove grmljavinu i potoke blata kojih nema šanse da ne bude ovde u plitvičkim planinama. Zato što bi svako da ga posere ptica ali ispod krave se bogme retko zavlače. A ja se zavlačio i štaćeš, sad mi se valja i izvlačiti. Što reče onaj naptis na majici NISAM VETERINAR ALI MOGU DA POGLEDAM.
Danas sam sebi zadao zadatak da se ne premorim odnosno da pokušam da se što više odmorim, a usput (tu nastupa krava) da pokušam da ocenim kakve su mi noge čornije (to je ruski prepev) i da malo onako pokušam da ne pretrčim ni previše ni prebrzo, jer u protivnom nijedna ptica neće stići da me posere.
Kanjon reke Korane je kopija kanjona Gratca kuda sam često trčao proteklih tucet godina pa ispade da sam prešao 550km zbog radi ničeg glede scenarija i pejzaža, reka tamo stena vamo jedino što ovde ima više divljih jagodica i kornjača a manje zmija, ili mi se samo pričinilo. Zmija me još nije posrala u životu a nadam se ni da neće. Neke sam preskočio kao lastiš ali mene nijedna, za sad. U nedostatku boljeg nastavka za blog (koga boli ražanj za kilometar 3'56'' a i taj je bio nizbrdo) prisetićemo se ovde svečano jednog susreta sa zmijom koja to nije bila.
NAIME
Trčim ja stazom iznad manastira, ima tome dve godine biće, i obzirom da je staza bila jako urasla, nosio sam u ruci štap i sklanjao trnovite grane sa zemlje da se ne bih baš previše izmasakrirao. I tako, trčim a to trčim je proliv od trčanja pošto i bez korova i te motke ne bih išao brže od 8km/h jer je jako strmo, ta prečica od pruge gore na brdo, i guram tim štapom to korenje jelte. I odjednom ispred sebe ugledam zmijurinu, debelu, mesnatu, na pola koraka od tragedije i smrti, e sad da li njene ili moje to nisam stigao da razmislim. I kako mi je štap bio na 5cm od zemlje, 5cm od zmijurine, i samo 20cm od mojeg đona koji neumoljivo namerava da stane upravo na to mesto...
U magnovenju sam poduhvatio zmijurinu i zamahnuo štapom, neiskusno ni prema levo ni prema desno nego samo ŠTO JAČE. I iz panike sam se malo i pognuo, rekoh neka to čudo preleti negde što dalje. To je ujedno bio trenutak kada sam shvatio da uopšte nisam poduhvatio zmiju nego neku vrljavu krivudavu meandralnu sinusoidnu granu, i trenutak kada se ta grana pred mojim nosom okrenula dvaput kao propeler i zabila mi se u prepone. Ja kad nešto potkačim, bolje da sam mu odmah rekao ajd ubij me nego da sam ga pipao uopšte.
Odlično rekoh, što ovo nije bila zmija. Jer kad bi mi se u centrifugalnom zanosu zalepila pravo među jaja, ne sumnjam šta bi joj prvo palo na pamet, da mi udari nekciju onim očnjacima ili kako se to već kod zmije zove, kljove možda. Trčim dalje onako nežno naježen i zamišljam šta li bih radio da me zmija ujela tu negde odmah iznad, ispod, posred, gdegod. Da li bih trčao u manastir po pomoć? Ili bih zvao kaluđerice da dotrče do mene. Zamišljao sam i naslov u lokalnim novinama MARATONAC UMRO OD PREVELIKE KOLIČINE OTROVA, ZMIJA GA UJELA ZA PENIS A KALUĐERICE NISU USPELE DOVOLJNO BRZO DA MU GA ISISAJU (*otrov, napomena urednika). Poezija brate, poezija.









